Sada smo jači nego prije i odlučni da povratak realiziramo sami koliko možemo. Maske su pale. Sada je sasvim jasno da službenoj hrvatskoj politici u BiH i Hrvatskoj nije interes povratak Hrvata na područje RS-a, kazali su nam malobrojni povratnici u bosansku Posavinu s kojima smo proveli dan.
Nisu razočarani, kažu, samo u konačnici svjesni da su odavno prodani i prevareni, ali ne i poniženi.
„Ovdje je bila kuća, ovdje je bila garaža. Ostavila sam dio garaže namjerno da se vidi da je nešto tu postojalo. Sve je očišćeno. Godinama čistim, održavam“, priča nam Ankica Olujić, povratnica u Kuljanovce kod Dervente, dok obilazi svoje imanje.
Godinama Ankica, nakon smrti roditelja, uzaludno prikuplja dokumentaciju i podnosi zahtjeve za obnovu porodične kuće. Anto Mandić iz sela Grko kod Broda, za razliku od njegovog brata i ostalih susjeda, imao je više sreće sa Federalnim ministarstvom za izbjegle i raseljene osobe. Selo je utonulo u ruševine. I tako punih 30 godina.
„Ono odozdo, sve je to hrvatsko. To je sve sada pokršeno, polomljeno. Kao da i dan danas tenkovi hodaju“, kaže Anto.
Prema podacima Biskupije banjolučke na području entiteta RS prije rata je živjelo 152.000 Hrvata katolika. Danas ih je tu 9.300. Više od 93 posto nikada se nije vratilo. Po ko zna koji put pitamo povratnike u Bosansku Posavine kome nije u interesu da se vrate na svoje?
„Valjda Hrvatima. I ovo Hrvata što ima, što su na vlasti, to njih ne interesuje. Pitaj Boga zašto“, kaže Anto Mandić.
„Zna se zašto. Nisam ja tu da to pričam, a sve se to zna“, navodi Ankica Olujić.
„HDZ je to i napravio. HDZ BiH i HDZ Hrvatske u vrijeme Franje Tuđmana. Oni su i napravili to što su napravili s Hrvatima BiH, općenito i s Hrvatima Bosanske Posavine. Zato mi sada i jesmo u situaciji u kakvoj jesmo“, ocjenjuje Jozo Tipurić, predsjednik Udruge povratnika Brize i MZ Foča kod Doboja.
Ovim ljudima najviše smeta, kažu, bespotrebno dodvoravanje prvih u Hrvata vlastodršcima u RS-u.
„Dok predstavnici HDZ-a rade po instrukcijama Milorada Dodika, broj Hrvata u RS-u svakim danom je sve manji. Danas u RS-u ukupno živi manje od dva posto Hrvata“, ističe Francisko Brdarić, predsjednik Hrvatskog bloka BiH.
Prije nešto više od godinu posjetili smo i selo Veliki Prnjavor kod Doboja u koje se od 500 Hrvata vratilo samo pet. Prvog čovjeka naselja Slavka Gavrana zamolili smo za izjavu. Kaže, ono što sam rekao je istina koju ću ponavljati dok sam živ. Nemam ništa novo reći.
„Gospodina Čovića bih molio da se za nas ne brine. Dosadašnjom svojom brigom, otkad se on brine, sad je šest kilometara pa Hrvat. Ako se nastavi brinuti bit će svakih 60 kilometar Hrvat ili ih neće biti nikako“, poručuje Slavko Gavran.
Nad Bosansku Posavinu pada još jedan sumrak, težak i neumitan.
Bosanska Posavina je izdana i prevarena 1992. godine. I tako, ranjena i ponižena ostavljena da polako umire. Na ono što se dogadjalo i što se danas dogadja u Bosanskoj Posavini niko pošten ne može, ne smije i ne treba biti ponosan.
Visoko.co.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.