BiHEvropska geopolitička zajednica - ubrzanje ili odugovlačenje EU puta?

Evropska geopolitička zajednica – ubrzanje ili odugovlačenje EU puta?

Podijeljeni stavovi među analitičarima o ideji formiranja Evropske geopolitičke zajednice, koja predstavlja reformu procesa pristupanja Evropskoj uniji. Dosadašnji proces je prespor, godinama se pregovara, a rezultat ponekad izostane. Može li ova ideja pomoći ili ipak odmoći zemljama Zapadnog Balkana?

Evropska geopolitička zajednica predstavlja novi zamah procesa pristupanja EU, poručio je predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel. Proces bi bio brži tako da, kada država zadovolji potrebne kriterije u određenom sektoru, moći će odmah aktivno učestvovati u radu Vijeća EU, imati pristup programima i finansijskim sredstvima. S druge strane, proces bi bio reverzibilan i mogao bi vratiti zemlju na početak procesa.

„Povratak bi imao direktan utjecaj na nivo integracije zemlje. Naprimjer, ako neka zemlja odustane od vladavine prava, neke od koristi stečenih integracijom mogu joj biti oduzete”, navodi Michel.

Inicijativa ni na koji način ne treba da zamijeni proširenje i nije garancija da će oni koji učestvuju jednog dana biti članovi Evropske unije. Mnogo je detalja koji još moraju biti razrađeni, ali za Bosnu i Hercegovinu ovo bi mogao biti dobar korak, poručio je istraživač na austrijskom Institutu za međunarodnu politiku Vedran Džihić.

“Za Bosnu i Hercegovinu ovo je suštinski momenat. Mi u Bosni i Hercegovini već dugo nazadujemo u procesu integracija. U ovom momentu imamo novi geopolitički značaj. Jasno je da nema prečica, jasno je i da domaće političke elite i EU moraju na sto staviti nešto konkretnije, tako da bi se taj proces mogao pokrenuti s mrtve tačke”, smatra Džihić.

Ideju stvaranja “Evropske političke zajednice” ranije je imao i francuski predsjednik Emmanuel Macron, koji je zajednicu predstavio kao mjesto saradnje EU sa zemljama čije pristupanje nije realno u skorijoj budućnosti. Ovakve ideje predstavljaju kočnicu zemljama Zapadnog Balkana, mišljenja je Zijad Bećirović, direktor IFIMES-a. Poručuje da, ako ima političke volje, zemlje Balkana mogu odmah ući u EU.

“Vrlo opasna ideja i treba se pristupiti ozbiljno jer, eventualno, od realizacije bi mogle nastati posljedice koje bi mogle ugroziti krhak mir. Najkraći put je da Macron predloži Michelu da na dnevni red Vijeća Evrope stavi da se zemlje Zapadnog Balkana prime u paketu u EU. To je šest zemalja, kao što je 2004. primljeno deset država”, navodi Bećirović.

Samit EU bit će održan 23. i 24. juna kada će biti pozvani svi čelnici zemalja Zapadnog Balkana. Tada će biti poznato više detalja, pa i činjenica je li ovo ubrzani put ka EU ili ipak njegovo dodatno odugovlačenje.

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE