Virusi se na mobitelima nisu tako proširili kao na računarima, ali opreza nikad dosta. Kao i u većini stvari, i ovdje vrijedi stara narodna – bolje spriječiti nego liječiti.
Kako se zaštititi od virusa na pametnim telefonima? Najkraće rečeno, ne klikajte na sve što dobijete ili na šta naletite. To naročito vrijedi za linkove s kojima imate posla na mobitelima, uređajima koji u pravilu nisu tako dobro zaštićeni kao osobni računari.
Prema podacima objavljenima na Ciscovom blogu Security, malver ćete najčešće pokupiti u oglasima na mobilnim uređajima. Iduća na popisu su poslovna web odredišta, pa ona s video sadržajem.
Kako tvrde u izvještaju o mobilnom malveru firme Blue Coat Systems, web oglasi zamijenili su pornografiju kao najčešći izvor zloćudnog softvera.
Oglasi s malverom koriste isprobanu tehniku: prikažu obavijest koja djeluje legitimno, a koja tvrdi kako je uređaj zaražen i nudi vam rješenje ako kliknete na nju. Na Androidima će vam potom zatražiti promjenu postavki kako bi omogućili preuzimanje softvera izvan Googleovog dućana online Play.
Zato se treba držati preporuke koja kaže kako nikad nije dobro preuzimati aplikacije iz nepoznatih i neovlaštenih izvora.
Visoko.co.ba/Radiosarajevo.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.