BiHDoba pandemije donijelo brojne izazove: Sve je više slučajeva zlostavljanja djece putem...

Doba pandemije donijelo brojne izazove: Sve je više slučajeva zlostavljanja djece putem interneta

Doba pandemije donijelo je brojne izazove, pa tako i za roditelje čija se djeca, što zbog školskih obaveza, ali i viška slobodnog vremena, sve više okreću virtualnom komuniciranju.

Sve je više slučajeva zlostavljanja djece putem interneta, upozoravaju stručnjaci, apelujući na roditelje, ali i nadležne, da uspostave bolje mehanizme kontrole i zaštite.

Virtualno zlostavljanje od vršnjaka ili odraslih osoba, vrbovanje za ilegalne aktivnosti, slanje eksplicitnih poruka, samo su neke od zloupotreba društvenih mreža, koje mogu ugroziti prava djece. A u vrijeme pandemije, kada su prinuđeni provoditi više vremena na internetu, uočen je i povećan broj takvih pojava.

„To su neke eksplicitne slike, slanje kolegama, vrijeđanje, ulazak u privatne podatke, manipulisanje sa porodicom, sa drugim stvarima, koje u privatnom životu puno znače“, poručio je prof. dr. Hadžib Salkić, sudski vještak iz oblasti kriminalistike.

Sve to može ostaviti teške posljedice po mentalno zdravlje djece, ali i na drugi način ugroziti njihova prava. Brojni roditelji su već uočili promjene, te zatražili pomoć.

„Što se tiče ponašanja tu nije bilo nekih devijacija, ali se riječnik onako žargonski jako promijenio i to je nama bio znak da malo vidimo o čemu se radi“, ističe Azem Kadirić.

„Masa je sad ovih digitalnih platformi, sajtova, bajtova, netova, roditelji se ne mogu baš najbolje snaći u tome. Dosta roditelja imaju averziju od toga i svi traže opravdanje u onom nedostatku vremena“, kaže Roberto Zahirović.

Suočeni s nedostatkom vremena, ali i institucionalnog lutanja pri traženju pomoći, roditelji su, kažu, bespomoćni. Bez forenzičkih alata niži nivoi vlasti ne mogu riješiti problem, te se ovim pitanjima bave više instance. Upravo spore procedure i otežavaju procese.

„Imali smo situaciju gdje smo u pola sata uočili i našli smo čovjeka koji je uzurpirao privatne stvari na internetu, gdje dok je prošla sva ta procedura prošlo je 15-tak dana, tako da za 15 dana čovjek može obići čitav svijet“, poručio je dr. Saklić.

Sve što se dešava u stvarnom životu, dešava se na internetu, samo sofisticiranijim metodama, sa možda i težim posljedicama, tvrdi struka. Stoga apel roditeljima da iskoriste postojeće mehanizme provjere i kontrole djece.

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE