Nedavna ceremonija ustoličenja novog britanskog kranja Charlesa III ponovo je u žižu javnosti vratila najveći brušeni dijamant na svijetu koji se nalazi na kraljevskom žezlu, a riječ je o 530 karatnom dijamantu “Velika zvijezda Afrike“, koji je u londonski dvor stigao prije 115 godina iz Južnoafričke Republike.
Najveći iskopani dijamant na svijetu je Cullinan, i predan je britanskom kralju Edwardu VII, sinu kraljice Viktorije, na njegov 66. rođendan 1907. godine.
Cullinan je do danas ostao najveći iskopani kvalitetni dijamant. Pronađen je u rudniku u Južnoafričkoj Republici, a nazvan je po vlasniku tog rudnika sir Thomasu Cullinanu. Dijamant je imao 3106,75 karata (621,35 grama). Prijevoz iz Južne Afrike do Engleske predstavljao je sigurnosni problem. Detektivi su postavljeni na parobrod koji je trebao prenositi dijamant, ali kamen na brodu bio je lažan jer je pravi poslan u običnoj kutiji poštom u Englesku.
Dijamant je kralju uručen u nebrušenom stanju, a kasnije je razlomljen na devet velikih brušenih dijamanata i mnogo manjih. Najveći brušeni dijamant nazvan je Velika zvijezda Afrike (Cullinan I) i ima 530.4 karata, a nalazi se na vrhu engleskog kraljevskog žezla. Drugi po veličini komad (Cullinan II) nalazi se u engleskoj kraljevskoj kruni.
U proteklih nekoliko sedmica pokrenula se ponovo rasprava o zahtjevu Južnoafrikanaca koji žele da im se vrati Velika zvijezda Afrike, za koju tvrde da je engleskom dvoru dana bez odobrenja njihovih predaka.
Vrijednost dijamanta Velika zvijezda Afrike procjenjuje se na najmanje 400 miliona dolara i jedan je od najvrjednijih dragulja u riznici nakita britanskog kraljevskog dvora.
Dijamant Druga zvijezda Afrike nalazi se na kraljevskoj kruni, a Male zvijezde Afrike krase nakit britanskog monarha i sve su to dijelovi slavnog dijamanta Cullinan kojeg neki u Južnoafričkoj Republici i danas smatraju naslijeđem svojih predaka koje su im otele britanske kolonijalne vlasti.
Portal Change.org, javlja da je više od 7.000 ljudi učestvovalo u peticiji pod nazivom “Povratak Cullinan dijamanta u Južnu Afriku“, koja je pokrenuta u Južnoafričkoj Republici.
Posljednjih sedmica, mnogi korisnici društvenih mreža u Južnoj Africi također su dijelili ovaj zahtjev.
Južnoafrički opozicioni parlamentarac Vuyolwethu Zengula u poruci na svom Twitter nalogu naveo da povratak dijamanata neće biti dovoljan, već da Južnoafrička Republika treba da nadoknadi sve gubitke iz britanskog kolonijalnog perioda i da se povuče iz Britanskog Komonvelta.
Julius Malema, vođa treće najveće južnoafričke stranke Borci za ekonomsku slobodu, rekao je nakon nedavne smrti britanske kraljice Elizabete II da je obilježavanje sjećanja na kraljicu ekvivalentno obilježavanju kolonijalnog perioda.
Južnoafrički novinar Theto Mahlakoana rekao je da Britanci žele da predstave te dragulje kao velikodušni poklon iz Afrike, ostavljajući po strani istorijsku realnost.
Mahlakoana je naveo da je u stvarnosti ovaj dijamant odnesen u Englesku bez pristanka lokalnog stanovništva, koje je, kako je rekao, bilo izloženo svim vrstama pritisaka i diskriminacije.
Ističući da je veoma razumno dovoditi u pitanje porijekla dijamanta, Mahlakoana je kazao da nije među zagovornicima pukog povratka dijamanta.
“Nisam baš siguran da je vraćanje dijamanta idealna opcija u ovoj situaciji. Možda bi nam njegov povratak sada bio bezvrijedan jer je sada dio tuđe istorije. Umjesto toga, Južnoj Africi treba kompenzacija, nadoknada uz izračunatu kamatu od godine kada je dijamant ukraden“, poručio je on.
Visoko.co.ba/federalna.ba/AA
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.