Lokalne TemeČaušević Ajla: Jednaki smo, a zapravo nismo!

Čaušević Ajla: Jednaki smo, a zapravo nismo!

Danas je Međunarodni dan žena, danas se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća pripadnica ženskog pola.
A jesmo li ravnopravne?
Do danas nijedna jedina zemlja još uvijek nije postigla potpunu ravnopravnost spolova kada govorimo o praksi. Istraživanja Svjetske banke govore da je u samo 8 od 193 zemlje članice UN-a spolna jednakost potpuno zakonski propisana.
Danas su žene na čelu država i vlada u 22 od 193 suverene zemlje svijeta, a samo 24,9% žena su zastupnice u nacionalnim parlamentima, prema podacima Ujedinjenih nacija.
Kako UN predviđa, ako se na jednakoj zastupljenosti muškaraca i žena u politici bude radilo trenutnim tempom, potrebno je još 130 godina da se postigne rodna ravnopravnost, ovo govore podaci objavljeni 2021. godine.
U mnogim zemljama žene zarađuju manje od muškaraca za isti posao. (Na nekim američkim univerzitetima žene i dalje zarađuju 25 do 30 posto manje nego muškarci za obavljanje istog posla.)
Žene se često suočavaju s nejednakim raspodjelom porodičnih obaveza, uključujući brigu o djeci i kućanstvu. Prema podacima OECD-a, u 2021. godini žene su u prosjeku provodile četiri i po sata dnevno brinući se o kućanstvu i porodici, dok su muškarci provodili samo dva i po sata.
Žene su često prikazane na nepravedan i seksistički način u medijima, što može uticati na način na koji se doživljavaju i tretiraju u društvu.
Statistike pokazuju da rodno zasnovano nasilje mnogo češće doživljavaju žene. Tako je prema istraživanju OSCE-a iz 2018. godine u Bosni i Hercegovini. Svaka druga žena starija od 14 godina doživjela je neki oblik nasilja koji ima karakter fizičkog, psihičkog, seksualnog ili ekonomskog nasilja, odnosno prijetnje tom vrstom nasilja.
Iako su žene u mnogim zemljama postigle značajan napredak u obrazovanju, još uvijek postoje značajne razlike u pristupu obrazovanju između muškaraca i žena.
Žene su često podzastupljene u područjima nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike
Zastupljenost žena u istraživanjima vještačke intaligencije na svjetskom nivou iznosi samo 22%.
Žene su često podzastupljene u vodećim položajima u društvu, kao što su upravni odbori kompanija, politička tijela i drugi položaji moći.
Oko 60 % žena ima više obrazovanja nego muškarci, ali u 500 svjetskih kompanija zastupljene su 4,8%. Prvenstveno zbog toga što politički i ekonomski sistemi moći počivaju na određenim krugovima koje drže muškarci.
U 21. vijeku samo 10% svjetske imovine je u ženskim rukama, dok s druge strane, muškarci drže moć i vladaju svijetom.
Bosna i Hercegovina nikad kroz historiju nije imala ženu na čelu države, a na poziciji predsjednica entiteta u BiH bilo je samo nekoliko žena.
Muškarci često spominju da žene nije izabrao narod na izborima, a šta se zapravo čini da budemo izabrane? Zašto onda ako nas narod ne izabere, tamo gdje se imenujemo, zašto onda tamo nema više žena? Koliko na izborima bude žena nositeljica lista?
Toliko poražavajuča statistika i na kraju se revolucionarna historija ženskog poretka svela na poklanjanje cvijeta jedan dan u godini.
Znate li ko su bile sufražetkinje? Znate li koliko se žena pretvaralo da su muškarci? Znate li koliko je žena nastradalo?
Zašto se žena mora truditi duplo više za svoje radno mjesto, nego bilo koji muškarac? Zašto mora konstanto dokazivati da je vrijedna nekog radnog mjesta ili bilo čega drugog?
Bosna i Hercegovina je država u kojoj se žene svaki dan moraju boriti za bolji položaj u društvu. U našoj politici položaj i broj žena na funkcijama jasno i glasno govori da smo mi još uvijek daleko od ravnopravnosti.
JEDNAKI SMO, A ZAPRAVO NISMO!
Molim vas umjesto ruže jednom godišnje, poklonite nam svoje razumijevanje i podršku 365 dana u godini.
Ovo je samo mali dio statistike o tome koliko su žene RAVNOPRAVNE sa muškarcima i nakon ovoga mogu samo da vam kažem, drage moje sretan nam 8. mart sa ružom ili bez nje. Ostanite dosljedne sebi, nemojte dopustiti da vas podcjenjuju i omalovažavaju samo zato što ste žene.
Visoko.co.ba/Ajla Čaušević

Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE