BiHPolitikaBukvarević: Pozivam borce na dijalog, nudimo tri rješenja

Bukvarević: Pozivam borce na dijalog, nudimo tri rješenja

VIJESTI.BA:  Ministre Bukvareviću, borci se nalaze već nekih desetak dana pred zgradom Vlade FBiH. Kako gledate na cjelokupnu situaciju i ima li rješenja??

BUKVAREVIĆ: Ja sam konstantno izražavam svoje žaljenje što su borci na protestima ispred zgrade Vlade FBiH. Imao sam direktne kontakte sa njima i prenio sam im šta je to Vlada uradila, šta se planira uraditi u narednom peroiodu i naravno šta je od tih zahtjeva u nadležnosti ministarstrva i Vlade FBiH. Prije svega, svaki im put im kažem da vlada FBiH iz svog budžeta izdvaja na godišnjem nivou 570. miliona KM za rješavanje pitanja boračko- invalidske zaštite i da je to najveći procenat za jedan nivou vlasti koji izdvaja za tu kategoriju, te da otprilike dalje povećanje ovog iznosa shodno svim okolnostima u kojima živimo nije realno moguće.

VIJESTI.BA: Međutim pored tih izdvajanja ministarstvo je suočeno sa novim potraživanjima.

BUKVAREVIĆ: Mi sada imamo zahtjeva u visini od dodatnih još 350. miliona KM, ne samo od demobilisanih boraca nego i od paraplegičara, od ratnih vojnih invalida, porodica šehida i poginulih boraca . Dakle sa svima njima razgovaramo i svima smo kazali istu stvar da ih pozivamo na dijalog, da prije svega rješimo ova tri pitanja za koja su ponuđena moguća rješenja.

VIJESTI.BA: O kakvim se rješenjima konkretno radi?

BUKVAREVIĆ: Prvo je formiranje i objava registra korisnika i registra branilaca, ali prije svega registra korisnika da se zna ko je šta u proteklih dvadeset godina od države dobio po pitanju boračko-invalidskog statusa. Znamo da je ova država više od 10 milijardi KM na račune boraca uplatila i krajnje je vrijeme da se zna ko je dobio ta sredstva, kako bi došli do onih koji nisu nikad ni od jednog nivoa vlasti  dobili ništa. Dakle ja znam da ispred zgrade Vlade među okupljenim borcima ima upravo takvih boraca koji nisu nikad nisu dobili nikakvu pomoć ali nam je potreban registar da znamo zaista ko je to do sada dobio a kome treba u narednom periodu. Drugo rješenje je uspostava reprezentativanosti udruženja i u parlamentarnoj proceduri je zakon o udruženjama od posebnog drustvenog značaja za FBiH kojim se želi urediti ova oblast. Što se mene lično tiče podržavam i pomoći ću da borci ukoliko to oni istinski žele, organiziraju se u jedno boračku organizaciju i ona bi bila puno efikasnija od ovih 1600. koliko ih danas ima. Treće pitanje je pitanje finansijskih zahtjeva svih boračkih kategorija i radi se na projektu formiranja novog transfera za rješevanje socijalnih i statusnih pitanja boraca i članova njihovih porodica. Vlada je dala saglasnost na sporazum kojim bi omogućili da uštede od šest do sedam miliona KM na godišnjem nivou ne odu na neke druge pozicije nego da ostanu upravo na poziciji federalnog ministarstva za pitanja boraca, kako bi se putem  tih sredstava moglo direktno pomoći najugroženim pripadnicima branilaca i članovima njihovih porodica.

VIJESTI.BA: Da li će borci i njihovi predstavnici učestvovati u odlučivanju o raspodjeli sredstava?

BUKVAREVIĆ: Naravno, u okviru pripremanja te odluke o raspodjeli sredstava učestvovati će i boračka udruženja. Predviđeno je sporazumom da boračka udruženja daju svoj prijedlog kriterija raspodjele sredstava, da oni kažu kome ta sredstava treba proslijediti.. U narednih pet godina bi to bila značajna sredstva i vjerujemo da bi mogli doći do svakog onog kome je naša pomoć potrebna. U realizacijI ovog projekta obzirom da je boracko -invalidska zaštita podjeljena nadležnost između kantona i federacije na neki način učestvuju i općine. Mi smo planirali da uključimo općinske službe za boračko-invalidsku zaštitu, kantonalno i federalno ministarstvo kako bi mogli na jedan transparentan način provesti tu odluku i jasno definisati koji su to borci i članovi njihovih porodica kojima je potrebna pomoć. Ja vjerujem da je to jedno realno i moguće rješenje jer zaista svake godine na poziciji ministarstva ostaje tih nekih 7. miliona KM neutrošenih sredstava zato što prirodnim putem i putem ove revizije ljudi izlaze iz prava. Ja mislim da su ove tri stvari realno moguće i naravno ja još jednom pozivam borce da odrede svoje predstavnike i da definišu jasno svoje zahtjeve i da kroz dijalog u institucijama rješavamo ova pitanja.

VIJESTI.BA: Da li je moguće u nedostatku obostrane komunikacije doći do najboljih rješenja? Borce stalno pozivate na razgovore. Koja je Vaša poruka borcima?

BUKVAREVIĆ: Na ovakav način, kojim su oni krenuli, ja mislim da nije moguće rješiti ta pitanja..Uvažavajući sigurno i potrebu tih ljudi, vjerujem da su oni u stanju potrebe zato što su već u godinama 55. i 60. godina a nisu ostvarili ni penziju niti druga primanja i razumijem njihove zahtjeve, ali oni moraju ih jasno definisati zahtjeve i moraju imati svoje predstavnike kako bi došli do rješenja.

vijesti.ba/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE