Muzičko umijeće i kompozitorsku genijalnost ostavljenu generacijama u naslijeđe, brižljivo će njegovati festival pokrenut maestru u čast, s namjerom širenja van prostora Lukavca i uključenja mnogih u isti, a čije je duše i bivstvovanja Horozić svojim talentom kroz život dotaknuo.
Tokom trajanja festivala, koji je po drugi put organizovao Centar za kulturu Lukavac, publika je uživala u kompozitorskim ekspresijama i odličnoj izvedbi čitave plejade sjajnih umjetnika, mahom maestrovih studenata i saradnika, okupljenih u četiri programska dana.
U prvoj festivalskoj večeri kroz recital “Ako želiš razgovora”, sopranistica Vedrana Šimić, uz pijanistu Milana Lucića, kroz notne zapise priređene od strane nekadašnjeg studenta prof. Horozića, uspješnog kompozitora Tonija Toplana, izvela je čak osam solo pjesama, pisanih rukom maestra na tekstove nekih od najpoznatijih tradicijskih pjesama, poput “Akšam geldi, jacija se sprema”, “Opkladi se momče i djevojče”, “Čempres viti, čempres ponositi”.
Snažne emocije u nastupu sopranistica Opere Narodnog pozorišta Sarajevo Aide Čorbadžić i Melise Hajrulajović, te mladog korepetitora i dirigenta Bakira Samardžića, drugog festivalskog dana, oživjele su odabrane kompozicije Horozića, Prebande, Berlioza i drugih slavnih kompozitora u programu “Harmonija duše”.
Treća festivalska noć objedinila je muziku i poeziju, a kroz bezvremenske stihove Simonova, Prevera, Šerbedžije, Kikića i drugih, u naraciji našeg sjajnog glumca Elmira Krivalića i odabrane note pijanistice Sarah Skopljak te magistra gitare Elvisa Sivčevića, publika je slavila ljubav i sve lijepo što oplemenjuje dušu a život čini sadržajnijim i smislenijim.
Poseban doživljaj završnice festivala upriličili su sjajni umjetnici, violinistica Jasmina Kasumović te pijanisti Darija Kadrić i Bartolomej Stanković.
Prisutni su imali priliku, između ostalog, čuti kako je komponovao Asim Horozić kao student u klasi prof. Vojina Komadine, a potom i kao kompozitor sa bogatim iskustvom.
Na samom kraju, u noći bh. kompozitora, svirane su kompozicije Miralema Mejremića, Jasmina Osmića, Semira Fejzića, ali i Milana Prebande, Vojina Komadine i drugih značajnih stvaralaca.
Mjesto održavanja festivala bila je gradska vila Solvay, bajkovita građevina u kojoj je u trećoj deceniji prošloga vijeka, svoje prve muzičke i baletne korake načinila naša najveća operska diva Srebrenka Sena Jurinac.
Bogato naslijeđe, raskošan talenat, brojni značajni umjetnici koje je iznjedrila Muzička akademija u Sarajevu, praizvedbe, svjetske premijere, najdivnije note i najsnažniji stihovi velikih stvaralaca, fragmenti su koje su organizatori festivala ove godine nastojali približiti publici, a sve sa ciljem očuvanja, kako same kulture, tako i sjećanja na lik i djelo našeg najplodonosnijeg kompozitora Asima Horozića.
Visoko.co.ba/Klix
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.