Istraživanje je, takođe, pokazalo da bake i djedovi čuvaju skoro 60 odsto djece predškolske dobi i to zato što roditelji žele da njihova djeca odrastaju u brižnom okruženju punom ljubavi.
Većina roditelja se iz dana u dan susreće sa vječitom dilemom: poslati dijete u vrtić ili ga dati na čuvanje nani ili baki, ali izgleda da je nauka zadala konačni udarac ovome pitanju – djeca o kojoj se brine rodbina bolje se razvija od vršnjaka koji idu u vrtiće.
Naime, studija britanskog Instituta za fiskalna istraživanja i organizacije “Nuffield” pokazala je da su djeca koju čuvaju baka ili djed emocionalno zrelija i sigurnija, te da imaju širi vokabular nego vršnjaci koji idu u vrtiće.
– Postoje dokazi o pozitivnoj vezi između socijalno-emotivnog razvoja i brige bake ili djeda, rekla je dr Karolina Brajson , voditelj studije.
Istraživanje je, takođe, pokazalo da bake i djedovi čuvaju skoro 60 odsto djece predškolske dobi i to zato što roditelji žele da njihova djeca odrastaju u brižnom okruženju punom ljubavi.
Rezultate istraživanja objasnila je Sue Palmer, autorica knjige “Toxic Childhood” (“Toksično djetinjstvo”), koja kaže da je bakama i djedovima, za razliku od neke nepoznate osobe, na pameti jedino dobrobit njihovih unuka.
– Dijete uz sebe ima odraslu osobu punu ljubavi koja jedino misli o njegovoj budućnosti. Očito je da će bake i djedovi biti brižniji nego osobe koje čuvaju djecu za novce, pojasnila je Palmer za Telegraph.
Visoko.co.ba/6yka.com
Izvor: Srpskainfo.com
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.