Ako do toga dođe, jako je važno odmah i brzo reagirati.
Liječnici s WebMD-a kažu kako je u takvoj situaciji jako važno odmah izaći iz mora i pokušati zaustaviti žarenje. Opečeno područje isperite octom, a nakon toga pipke meduze koji su ostali u vašoj koži uklonite pomoću pincete. Potom ozlijeđeno područje potopite u toplu vodu ili otiđite pod topli tuš. Neka opečeno područje bude u toploj vodi barem 20 minuta.
Kasnije si možete pomoći tako što ćete ozlijeđeno mjesto mazati blagom hidrokortizon kremu, a možete koristiti i oralni antihistaminik za ublažavanje svrbeži i otoka.
Od koristi mogu biti i ledeni oblozi i lijekovi protiv bolova koji se mogu kupiti bez recepta, kao i antihistaminici za otečena područja.
Ako vidite da ozljeda ne prolazi, svakako potražite pomoć ljekara. To svakako učinite i ako vas je meduza opekla u blizini očiju.
Nikako ne pribjegavajte lijekovima iz kućne radinosti, kao što su soda bikarbona ili alkohol.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.