Primarni sastojak ljuske je kalcijev karbonat, koji posebno djeluje na trulež na kraju cvjetanja. Primjerice, kod paradajza se može pojaviti voda ili tamne mrlje na dnu ploda, što će s vremenom uzrokovati truljenje. Ovo se ne može ispraviti nakon što se pojavi.
Ljusku jajeta dovoljno je samo staviti u zemlju, ali ako želite da što prije djeluje, bilo bi dobro da je očistite, usitnite i osušite kako bi se u zemlji što prije razgradile. Kompanija Alabama Cooperative Extension otkrila je da posipanje jedne do dvije kašike ljuske jajeta u prahu izravno na korijen biljke daje još bolji efekt od ljuske u zemlji.
Dok se ljuske mogu koristiti za razne biljke, stručnjaci za poljoprivredu kažu da su posebno dobre za paradajz, koje su posebno osjetljive na trulež cvjetanja i mogu iskoristiti dodatni kalcij. Ljuske također pomažu u snižavanju pH vrijednosti tla i stvaraju alkalniju okolinu, što je poželjno za biljke poput patlidžana, paprika, karfiola, brokula i lisnatog povrća.
Međutim, nije potrebno pretjerivati. Budući da je potrebno neko vrijeme da se ljuske razgrade, primjena gnojiva od ljuski u vrtu ili sobnim biljkama samo dva puta godišnje odnosno kada je proljeće i jesen.
Nemojte dodavati gnojivo od ljuski biljkama koje vole kiselo tlo, poput borovnica. Biljke kao što su planinski lovor, pieris i azaleje također spadaju u tu kategoriju.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.