Problem počinje i završava s politikom. A na političkom terenu prebacivanje loptice odgovornosti. U jednom su, istina, složni – signal nije smio biti ugašen. Bilježimo reakcije iz klupa Parlamenta Federacije, osnivača Federalne radio-televizije.
Federalni javni servis ugašen, ali problem bukti. Ne samo sada – već godinama. Problematika duboka i, naravno, pod političkim plaštom. Federalni parlament osnivač je RTVFBiH, stoga ima i posebnu odgovornost. Upućena inicijativa za hitnu sjednicu, do tada upozorenje na snazi. Radnici FTV-a su taoci, a s njima i građani, uskraćeni za objektivnu i pravovremenu informaciju.
„Danas sam uputio inicijativu kao član kolegija da organizujemo sjednicu Parlamenta, vanrednu ili tematsku. Iskren da budem, smatram da je Parlament najviše odgovoran. U čitavom procesu najveću odgovornost treba da leži na izvršnoj vlasti – Vladi FBiH i zakonodavnoj vlasti – Parlamentu FBiH“, kazao je Admir Čavalić, šef Kluba zastupnika SBiH u Parlamentu FBiH.
No, na adresi Parlamenta krivicu ne preuzima niko. Loptica se prebacuje iz redova opozicije u tabore vladajućih i obratno. Upravni odbor BHRT-a povukao je nerazuman potez, ali nalogodavac za opoziciju se krije u vladajućim strukturama.
„HDZ i SNSD preko Poslovodnog odbora-a BHRT su došli su u poziciju da izvršavaju želje Trojke. Na određeni način rezultat takvog djelovanja je i gašenje programa FTV-a, što je nedopustivo“, kazao je Eldar Čomor, zastupnik SDA u Parlamentu FBiH.
Odluku o gašenju FTV donijeli su i podržali ili patentirali članovi Poslovodnog i Upravnog odbora BHRT-a u kojem sjedi Rajko Radovanović – bivši generalni direktor RTRS-a, Mario Vrankić – bivši glavni urednik RTV HB i Valentina Rupčič – glavna urednica Večernjeg lista“, kazao je Mahir Mešalić, šef Kluba zastupnika DF-a u Parlamentu FBiH.
Signala nema, medijski mrak na snazi, traži se odgovornost. Nakon svih ucjena i prijetnji kojima je naša TV kuća prkosila, Upravni odbor BHRT-a odlučio se na krajne sramotan postupak. Upravo u njegovim članovima leži ključ odgovornosti, bar za vladajuće federalnog nivoa vlasti.
„Odgovornost za trenutno stanje je na onome ko je donio odluku da se ugasi signal – to je učinio menadžment BHRT-a. Zna se ko sjedi na BHRT-u, zna se da je direktor na BHRT-u imenovan kad je na vlasti bila SDA i DF“, kazao je Damir Mašić, šef Kluba zastupnika SDP-a u Parlamentu FBiH.
„Ovo je nešto što se nije dešavalo ni 1992. – nije se smjelo desiti ni danas. Izbor Upravnog odbora FTV-a je ključni interes Nase stranke, nemamo preči posao“, kazao je Dragan Mioković, zastupnik NS-a u Parlamentu FBiH.
Preči posao itekako postoji, a to je pronaći adekvatno rješenje – i to hitno. Ali ne kršiti zakon – i gasiti signal javnog emitera. Za nasilni prekid programa naše TV kuće neko mora snositi krivičnu odgovornost.
„Problem star više od 10 godina zahtijeva sustavan, korektan i dobronamjeran način rješavanja svih aktera nastalog problema“, kazao je dopredsjedavajući Zastupničkog doma FBiH Mladen Bošković (HDZ BiH).
„Ne ulazeći sada u sve ove odnose koji su u zadnjih 20 godina se dešavali i zašto to nije sistemski riješeno, ne ulazeći u ono šta je sve RTRS u ovome svemu uradila i kako se izuzela – mislim da treba sistemsko rješenje i naplate i funkcionisanja dva servisa. Isto bih bio protiv i da je ukinut signal BHRT-a i mislim da što hitnije treba vratiti signal FTV i donijeti sistemsko rješenje“, kazao je NiP-ov Aljoša Čampara, delegat u Domu naroda FBiH.
Iako u političkim stavovima suprotstavljeni, u porukama osude, pak, ujedinjeni. Uloga javnog servisa u svakoj demokratskoj državi od presudne je važnosti, stoga u istoj mjeri treba biti važna i u parlamentarnim klupama.
„To treba osuditi i čim prije ispraviti – pogotovo FTV, koja je do danas bila objektivna u izvještavanju, nije bila obojena nijednom politikom već radila što se od nje očekuje a to je objektivno izvještavanje“, kazao je Irfan Durić, zastupnik NES-a u Parlamentu FBiH.
Objektivno izvještavanje očito na meti pojedinih koji bi svoju stranu priče stavljali u prvi plan. FTV kao jedan od posljednjih bedema objektivnog novinarstva od svoje putanje uprkos svim prijetnjama, ucjenama i sramotnim potezima Uprave BHRT-a ne uzmiče. Kada se zagrebe ispod površine, u BiH sve ima politički sloj. Na pitanje javnog servisa slojevi se nižu godinama, ali ne i rješenja. Posljednji poziv Upravi BHRT-a na razum. No, ako razum ne proradi, postoje zakonska rješenja koje će morati poštovati i priznati očit poraz. Koliko već sutra.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.