Kinesko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je u utorak kako se nada da će sve strane u Ujedinjenim nacijama koje razmatraju stanje ljudskih prava u Kini zauzeti “konstruktivne” i “nepolitizirane” stavove.
Diplomati su saopćili i u dokumentima se navodi da je Kina lobirala kod zemalja koje ne pripadaju zapadnom bloku da pohvale njeno stanje ljudskih prava uoči sastanka grupe UN-a na kome će se suočiti s pitanjima i kritikama zbog svojih postupaka u Hong Kongu i Xinjiangu, prenio je Reuters.
– Kina podržava filozofiju ljudskih prava usmjerenu na ljude i postigla je istorijski napredak u pitanjima ljudskih prava – rekao je portparol ministarstva Wang Wenbin, odgovarajući na pitanje o tome šta su diplomate kazale.
Radna grupa za Univerzalni periodični pregled (UPR) Vijeća UN-a za ljudska prava ispitat će stanje ljudskih prava u Kini na sastanku u Ženevi. Kina je jedna od 14 država koje će radna grupa UPR pregledati između 22. januara i 2. februara.
– Želim naglasiti da Kina uvijek radi svoj posao u učešću u UPP-u na osnovu procedura UN-a – rekao je Wang.
Današnja revizija bit će prva otkako je najviši zvaničnik UN-a za ljudska prava objavio izvještaj u 2022. godini u kome se navodi da bi zatočenje Ujgura i ostalih muslimana u kineskoj regiji Xinjiang moglo predstavljati zločin protiv čovječnosti. Kina negira bilo kakva zlostavljanja.
– Univerzalni periodični pregled bitna je platforma u okviru UN-a za poštenu i iskrenu razmjenu, konstruktivan dijalog i saradnju po pitanjima ljudskih prava – kazao je Wang.
– Nadamo se da će sve strane u svom učešću u reviziji slijediti princip UPP mehanizma da budu konstruktivne i nepolitizirane – dodao je.
UPP je prethodno pregledao stanje ljudskih prava u Kini 2009, 2013. i 2018. godine.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.