U potresu koji je 2020. godine pogodio Petrinju u Hrvatskoj stradao je i bihaćki Dom zdravlja. Njegova se rekonstrukcija i dalje čeka, a dok se ne dočeka, radnici i pacijenti su ti koji u ruševnim prostorijama moraju svakodnevno provoditi vrijeme. Kažu, mnogi predstavnici vlasti dolaze samo da se uslikaju i ponešto obećaju, a rješenja – nema.
Bihaćki Dom zdravlja mjesto je gdje biste se trebali osjećati sigurno i zbrinuto. Međutim, uprkos bolesti, pacijenti su primorani misliti i na svoju sigurnost. Jedino tako mogu doći do ljekara. Na vlastitu odgovornost. Jer bi se zbog lošeg stanja objekta mogli povrijediti. 60 hiljada građana Bihaća liječi se upravo u ovom domu. Problema su svjesni i radnici – kažu, stanje je loše.
„I za uposlenike i za pacijente koji su svaki dan tu u zgradi i čije je zdravlje ugroženo – u bilo kojem trenutku može desiti da se odlomi neka ploča“, kaže Meris Jušić, predsjednik Vijeća uposlenika Doma zdravlja Bihać.
Neke smjene traju i po dvanaest sati. Dvanaest sati uposlenici dobrovoljno biraju da budu u ovim prostorijama. I tako već tri godine – nisu sami sebi na prvom mjestu.
„Na vlastitu odgovornost idemo na prvi i drugi sprat. Na vlastitu odgovornost dolazimo na posao, ali mi moramo raditi, to je naš kruh. Naši pacijenti trebaju zdravstvenu zaštitu. I mi uspijevamo i na takav način pružiti kakvu-takvu kvalittnu zdravstvenu zaštitu“, ističe Ekrem Tutić, predsjednik Nezavisnog sindikata radnika Doma zdravlja Bihać.
Uposlenici su svjesni da će na novu zgradu čekati i nekoliko godina. Nadležni još traže rješenje.
„Bilo je i razmišljanja da izmjestimo Dom zdravlja. Međutim, to je nemoguća misija, mnogo je službi koje ne možemo da razbacamo po gradu, onda bi pacijenti morali ići s jednog kraja grada na drugi“, objašnjava ministar zdravstva USK-a Muris Halkić (NES).
Dok se ideje samo nižu, a obnova i dalje čeka, jedno je sigurno, a to je da ljekari, medicinari i pacijenti na posao i liječenje – dolaze na vlastitu odgovornost.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.