BiHKultura sjećanja od iznimne važnosti za očuvanje nezavisne BiH

Kultura sjećanja od iznimne važnosti za očuvanje nezavisne BiH

Dan nezavisnosti je idealna prilika da se posvetimo historiji i kulturi sjećanja. Posebno je važno o tome govoriti na mjestima gdje je usvajanje znanja osnovni cilj – u školama i na fakultetima. Samo tako nove generacije mogu znati šta je za nas 1. mart i zašto nam je važna historija? Ovo pitanje je ujedno i naziv predavanja održanog na Filozofskom fakultetu u Tuzli povodom Dana nezavisnosti.

Odgovor na pitanje zašto nam je važna historija dali su historičari, profesori i studenti historije s ciljem da 1. mart i u očima mlađih generacija bude značajan onoliko koliko zaslužuje. Važno je, kažu predavači, da osjetimo odgovornost prema ovom danu.

„Ljudi koji žele da imaju odgovoran odnos prema današnjici u smislu naše društvene i političke zbilje moraju voditi računa o širim tokovima i minulog vremena i onoga što je bilo i na neki način stvarati jednu relevantnu predstavu“, istakao je historičar Adnan Jahić.

A ta predstava, kako reče profesor Jahić, mora biti temeljena na istini, a odgovornost da istinu prenesu na vjerodostojan način imaju oni koji su i sami bili dijelom događaja 92. godine.

„Pogotovo za nas mlade historičare koji nismo bili akteri tih događaja jako je važna ta kultura sjećanja i da ovi stariji profesori i historičari na nas prenose njihova zapažanja“, kaže Amina Parlić, studentica 2. ciklusa studija historije.

Osim historičara, ne smije biti zapostavljena uloga prenošenja istine onih koji su Bosnu i Hercegovinu branili od agresije. Oni najbolje svjedoče historiji ove zemlje, jer su u najtežim vremenima doslovno životima branili domovinu i sve njene građane.

„Nije stvarana, država Bosna i Hercegovina je stara vijekovima, mi smo 1992–1995. branili kontinuitet državnosti Bosne i Hercegovine“, istakao je Nermin Marevac, predsjednik organizacije RVI Tuzla.

Iako ne fizički, borba za kontinuitet državnosti i nezavisnosti Bosne i Hercegovine se mora nastaviti kroz djela svakog njenog građanina, jer politike koje su ‘92. bile protiv referenduma, danas su protiv zajedništva, demokratije, solidarnosti i života, saglasni su naši sagovornici. Ipak, Bosna i Hercegovina upravo jedinstvom i zajedništvom prkosi takvima stoljećima, s toga je naša odgovornost da tako i ostane.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE