Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u povodu obilježavanja Međunarodnog dana žena danas organizira No Nation Fashion (NNF) Pop-Up Shop u restoranu 4 sobe gospođe Safije u Sarajevu.
Posjetitelji imaju tijekom dana priliku da pogledaju i osvježe svoju garderobu kupovinom ili narudžbom jedinstvenih odjevnih predmeta i modnih dodataka po mjeri iz prve kolekcije brenda No Nation Fashion.
Odjevne predmete i modne dodatke su izradili miganti i migrantice u modnim ateljeima u privremenim prihvatnim centrima u Bosni i Hercegovini, kojim koordinira modna dizajnerica Aleksandra Lovrić u saradnji sa IOM-om.
“Važno je naglasiti da je današnji događaj humanitarnog karaktera i da će se 50% prikupljenih sredstava donirati ženama iz udruženja “Renesansa”, odnosno, ženama koje su nažalost oboljele od karcinoma dojke i vjerujemo da će naša sredstva pomoći pri njihovom ozdravljenju. 50% sredstava ide migrantskim kampovima kako bi nastavili ostvarivati svoje snove vezane za modu, odnosno stvarati modu bez nacija – No Nation Fashion”, kazala je Aleksandra.
“Iako smo mi najstarije udruženje u BiH koje okuplja ljude oboljele od karcinoma, nemamo nikakvu podršku vlasti. Zato ovakva pomoć, pomoć entuzijasta nama mnogo znači, kao udruženju, ali i svim korisnicima. Vjerujem da će današnja revija odlično proći, bar one kreacije koje sam ja vidjela, mogu parirati nekim kreacijama na svjetskoj sceni“, kazala je predsjednica udruženja Renesansa Enida Glušac.
“Danas smo ovdje da slavimo 8. mart, da slavimo žene, ali i da pokažemo potencijal za društvo migranata koji su u BiH, kao i potencijal bosanskohercegovačke modne industrije. Važno nam je pokazati i predstaviti potencijal migranata koji dolaze u ovu zemlju sa svojim znanjem i vještinama i pokazati da oni nisu problem. Jako mi je drago što to pokazujemo upravo na ovaj način, kroz visoku modu i da se na internacionalnoj sceni može predstaviti kreativnost migrantskih i bosanskohercegovačkih kreativaca”, kazala je Margherita Vismara, koordinatorica projekta za BiH.
Podsjećamo, Međunarodna organizacija za migracije (IOM), uz podršku Evropske unije, uspostavila je Modne ateljee gdje migranti imaju priliku unaprijediti i razviti svoje šivaće vještine. NNF je utemeljen na kulturnoj razmjeni, kreativnoj saradnji i uzajamnom učenju kao načinom da se promovira društvena integracija migranata i razumijevanje između migranata i lokalne zajednice, koristeći se medijem modnog izražaja različitih kultura.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.