Kompanija SpaceX je lansirala u svemir svoju Falcon 9 raketu s novim satelitima internet mreže Starlink, a time je postavila novi rekord.
Projekt američkog biznismena Elona Muska se nastavlja razvijati svakim lansiranjem novih satelita internet mreže Starlink. Ovog puta je iz Svemirskog centra Kennedy na Floridi lansirano 47 novih satelita, a devet minuta nakon polijetanja, prva faza rakete Falcon 9 je uspješno spuštena, odnosno, obavila je savršeno slijetanje na dron brod “Just Read the Instructions” u Atlantskom okeanu.
Međutim, ovo lansiranje je posebno jer je riječ o 11. uspješnom lansiranju iste Falcon 9 rakete, što je novi rekord. Prethodno je raketa korištena za lansiranje misije Transporter 2, satelita Turksat 5A, GPS III SV03 misije, kao i još sedam Starlink misija.
Dokazivanje impresivne iskoristivosti rakete Falcon 9 izuzetno je važno za SpaceX, jer su na ovaj način misije značajno jeftinije. Musk je u prošlosti često isticao da je brza višestruka iskoristivost novih svemirskih tehnologija ključ za misije na Mars, povratak ljudi na Mjesec i istraživanje dubokog svemira.
SpaceX je počeo razvijati Starlink konstelaciju satelita 2019. godine s ciljem omogućavanja internetske konekcije u udaljenim regijama.
Musk je prošle sedmie poslao 50 Starlink terminala u Ukrajinu koja je pod napadom Rusije. Na taj način će Ukrajina ostati “online”.
SpaceX nastavlja s lansiranjima Starlink satelita, a do danas ih u niskoj orbiti Zemlje ima više od 2.000. U dugoročnijim planovima SpaceX-a je do 30.000 satelita.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.