Često se govori da šećer izaziva ovisnost jer podiže nivo serotonina u mozgu, podižući tako raspoloženje i ublažavajući depresiju. No, to također izaziva niz problema, a odvikavanje od njega uključuje depresiju, razdražljivost, glavobolju, nemir i nervozu.
Kako bi vam pomogli smanjiti unos šećera u organizam i uspješno se odreći slastica koje toliko volite, donosimo vam par natuknica kako se lako riješiti navike.
Prepolovite količinu šećera u jutarnjoj kafi
Ako inače stavljate dvije kšike šećera u kafu, odmah danas stavite samo jednu. Nakon par dana ćete se priviknuti i, ako ste dovoljno hrabri, kroz nekoliko dana piti ćete gorku kafu.
Zamijenite gazirana pića svježe cijeđenim sokom
Ako ste fan gaziranih slatkih pića, umjesto limenke omiljenog napitka pomiješajte sok svježe cijeđene naranče i mineralne vode. Ukoliko vam se ne da cijediti voće, kupite voćni sok u prodavnici, ali pazite da na njemu piše sto posto prirodni sok. Gotovo 25 posto ukupnog unosa kalorija unosimo putem zaslađenih sokova.
Mjerite porcije
Ako volite poslastice poput sladoleda, bombona ili gumenih bombona, uvijek pokraj sebe imajte posudicu koja će vam biti mjera za količinu, koju ste prethodno odredili kao dovoljnu.
Šećer se iz više razloga smatra drogom, ako ga izbacite iz prehrane doživjet ćete velike promjene. Postat ćete smireni, manje razdražljivi, bez drastičnih promjena raspoloženja i s viškom energije.
ZNATE LI KOJI SU NAJČEŠĆI MITOVI O ŠEĆERU?
MIT 1. SMEĐI ŠEĆER BOLJI JE OD BIJELOGA
Dijetetičarka Heather Bauer navodi kako su smeđi i bijeli šećer procesuirani na isti način te da se time ne razlikuju. Tvrdi i kako neke vrste “zdravijeg” smeđeg šećera mogu imati više kalorija nego bijeli, a i ministarstvo poljoprivrede SAD-a je potvrdilo kako jedna kašika smeđeg šećera sadrži 17 kalorija dok ista količina bijelog šećera ima 16. Ono što razlikuje smeđi od bijelog šećera njihova je boja, a smeđi nastaje zbog nusproizvoda iz proizvodnje šećera koji nije u potpunosti prerađen ili ga je proizvođač naknadno dodao kako bi postigao tu boju.
MIT 2. NAJBOLJI ŠEĆER ZA PRIPREMU KOLAČA JE ONAJ KOKOSOV
Dijetetičarka Rachel Swanson navodi kako kokosov šećer sadrži vitamine i minerale koji se ne nalaze u drugim šećerima, no pojavljuju se u tako malim količinama da bi za zadobivanje prednosti tog šećera morali pojesti velike količine, a to se nikako ne peporučuje.
U konačnici, zaključuje dijetetičar Zach Cordell, “Kolač koji sadrži kokosov šećer i dalje je kolač s šećerom”.
MIT 3. PRIRODNI ZASLAĐIVAČI – AGAVIN I MED MOGU SE JESTI U VELIKIM KOLIČINAMA
Agavain sirup i med sadrže više kalorija nego bijeli šećer, a agavin sadrži i više fruktoze od visokofruktoznog kukuruznog sirupa, tvrdi dijetetičarka Julie Lee. Stručnjaci u konačnici zaključuju kako oznaka prirodno nikako ne bi smjela poticati konzumaciju velikih količina te se svakako preporučuje umjerenost.
MIT 4. ETIKETA NA PROIZVODU NE NAVODI ŠEĆER PA TO ZNAČI DA PROIZVOD NE SADRŽI ŠEĆER
Američka Agencija za hranu i lijekove potvrdila je kako postoji 60 različitih alijasa pod kojima se pojavljuje šećer, a neki od njih su saharoza, dekstroza, dekstrin, zlatni sirup i drugi. U konačnici, skrivene šećere jednostavno je prepoznati po nastavku -oza, a u većini slučajeva on se pojavljuje i u obliku raznih sirupa kao što su visokofruktozni kukuruzni sirup, rižin sirup i organski sok od trske.
Visoko.co.ba/fokus.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.