Namir Halilović je magistar inženjerske hemije, završio je gimnaziju u Visokom, a zatim I i II ciklus inženjerske hemije na PMF-u u Sarajevu. Živi u Gornjoj Zimči.
Samostalnim laboratorijskim radom se počeo baviti krajem 2013. godine i već naredne godine postaje jedan od najmlađih učesnika X. Internacionalnog susreta mladih hemijskih inženjera, koji je održan u Zagrebu. Nastavljeni radovi u laboratoriju su rezultirali još jednu publikaciju, također 2014. godine, na I. Internacionalnom kongresu kemičara i tehnologa, koji je održan u Sarajevu. Nakon završetka prvog četverogodišnjeg studija na PMF-u u Sarajevu, upisuje i II ciklus studija, i to je godina u kojoj se počeo baviti više industrijskom hemijom. U suradnji sa prof. dr. Avdić Nurudinom, predmet njegovog interesa postaju otpadne vode, ali na nešto drugačiji način od do sada izučavanim. Laboratorijska istraživanja Halilović je bazirao na primjeni elektrohemije na otpadne vode i tokom jednogodišnjeg rada uspijevaju riješiti industrijski problem otpadnih voda kožarske industrije. Naime, te vode su najčešće izuzetno zagađene hloridima, spojevima koji su izuzetna opasnost za floru i faunu. Oni su našli način da ih se riješe na vrlo jeftin, a u isto vrijeme učinkovit i siguran način. Hloride su uklonili i do 75%, pri tome vršeći i dezinfekciju istih voda i uništavajući Escherichia coli iznad 90%. To je bila master teza mladog budućeh magistra pod nazivom „ELEKTROHEMIJSKO UKLANJANJE HLORIDA I DEZINFEKCIJA OTPADNE VODE KOŽARSKE INDUSTRIJE “ i uspješno je finalizirana 13.7. Kaže da ga posebno raduje to što je master teza prihvaćena širom Evrope. Naime, iz nje su proizašli naučni članci koji su objavljeni na kongresima u Bugarskoj (jedan od poznatijih svjetskih kongresa elektrohemije), gdje je Halilović vršio usmenu prezentaciju rada, Španiji i Italiji, a još dva rada su mu u pripremi da budu objavljena u Beogradu i na internacionalnom kongresu u Zenici. Dodaje da ga posebno raduje je da je na spomenutim kongresima imao priliku da usmeno izlaže rad, što je svakako rijetkost, imajući u vidu da je Halilović na kongresu u Bugarskoj bio jedan od najmlađih učesnika.
Halilović napominje da je 1.7. je na njegovu mail adresu došla ponuda izdavačke kuće LAMBERT Academic Publishing iz grada Saarbrucken iz Njemačke da kompletnu master tezu prevede i objavi u vidu knjige i da rad u pdf verziji bude dostupan na nekim od svjetskih najpriznatijim i najviše korištenim stranicama akademskih radova. Na kraju priznaje da mu je izuzetna čast kazati da je, u konsultaciji sa mentorom, prihavtio ponudu.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.