Institut sevdaha, u kojem baštini životno djelo Omera Pobrića, doajena sevdaha, na prodaji je duže od pola godine, a agent za nekretnine Ekrem Kurtović kazao je za “Avaz” da je vrijednost kuće s imovinom procijenjena na 320.000 KM!
Riječ je o dva objekta u Mulićima kod Visokog kvalitetne gradnje, s predmetima neprocjenjive vrijednosti koji nisu uzeti u obzir pri procjeni, bosanska soba u kojoj su snimani spotovi, sećija stara više od 100 godina, instrumenti, knjige, kompletan studio i režija, gluha soba…
Sve to moglo bi završiti na deponiji smeća, zavisno od osjećaja potencijalnog kupca, ukoliko se, naravno, neko javi.
Naime, Omerova supruga Munevera, zbog nemogućnosti finansiranja održavanja, odlučila je prodati objekte.
Kurtović kaže da je bilo zaista teško procijeniti vrijednost, jer Institut sadrži niz elemenata neprocjenjive sentimentalne vrijednosti, koji su oličenje kulturne baštine naše zemlje.
– Iskreno, kada sam ušao u tu kuću, bio sam zbunjen. Zaista je bilo teško sve te nemjerljive vrijednosti pretvoriti u novac i staviti u prodaju. Do sada najviše poziva imamo iz Banje Luke. Ali nismo zabilježili nijednu konkretnu ponudu – kaže Kurtović.
Institut sevdaha, iako jedini u BiH, žrtva je, kao i mnoge druge institucije, indolentnog, maćehinskog odnosa države prema kulturnim dobrima. Najbolji primjer za to je svakako još zatvoreni Zemaljski muzej BiH, koji bode u oči cjelokupnu političku elitu, a kako ne bi ogrezao u zaboravu, Institut je smješten u Mulićima kod Visokog!
Vehid Gunić, novinar i veliki poznavalac sevdalinke, za naš list kaže da mu je žao što je jedna tako dobra ideja, kao što je bio Institut sevdaha Omera Pobrića, na pragu da ode u zaborav.
– Uvijek mi je žao kada se neko kulturno dobro prepusti zubu vremena i kada na to niko ne obraća pažnju. Ali i mnoge druge kulturne institucije su postale nebitne, nevažne današnjoj sviti. Moglo se od Instituta jednim ozbiljnim stručnim pristupom napraviti mnogo toga – prokomentirao je Gunić informaciju o prodaji ovog kulturnog dobra.
Omer Pobrić, koji je rođen 8. septembra 1945. godine, a umro 20. januara 2010., za života je uložio mnogo truda u očuvanju sevdalinke te širom svijeta pronosio glas o biseru bh. kulturne baštine.
Iz Općine Visoko su i ranije upozoravali naglašavajući da nije bilo nikakvih inicijativa za spas Instituta sevdaha i njegovu revitalizaciju. Što se tiče viših instanci, poznato je da je iz Federalnog ministarstva kulture i sporta izdvojeno 2007. godine 25.000 KM.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.