Lokalne TemePlastenici – budućnost malih proizvođača

Plastenici – budućnost malih proizvođača

Plastenička proizvodnja u proteklih nekoliko godina doživjela je ekspanziju, a stručnjaci kažu da postoji potencijal da bude proširena na stotine hektara.

Plastenička proizvodnja je sve zastupljenija u našim krajevima i to s razlogom – prinos u plastenicima je nekoliko puta veći u odnosu na proizvodnju na otvorenom, a samim tim veći su i prihodi. Dodatna prednost je mogućnost razvoja i berbe kvalitetnog povrća tokom cijele godine, a zbog visoke cijene tog povrća van sezone plastenici mogu vrlo brzo da vrate uloženo i obezbijede stalnu zaradu.

Oko plasteničke proizvodnje  ima više rada nego kod proizvodnje povrća na otvorenom, ali se uloženi trud i rad isplati. O ovome svjedoči i primjer gospođe Fazile Pašanbegović, koja se zajedno sa suprugom najprije bavila preprodajom voća i povrća, sve dok nisu odlučili da započnu sopstveni uzgoj povrća. Krenuli su malim koracima, kupivši plastenika površine 500 – 700m² koje su montirali kraj porodične kuće.

Sve proizvode prodavali su na zeničkoj pijaci, a uz pomoć Mikrofinovog kredita za poljoprivrednike su pokrenuli zelenaru na atraktivnoj lokaciji, gdje prodaju sav urod. Njihova proizvodnja danas je dostigla ozbiljne razmjere. Uzgajaju veći broj kultura: papriku, paradajz, špinat, mladi luk, zelenu salatu i drugo.

„U plastenicima je moguće proizvesti vrlo kvalitetno povrće, uz kontrolu klimatskih, hranljivih i ostalih uslova potrebnih za rast i razvoj biljaka. Zahvaljujući plastenicima moguće je jesti svježe povrće tokom cijele godine i tu proizvođači vide prednost, jer je cijena van sezone mnogo viša nego u sezoni,“ objasnila nam je gospođa Pašanbegović.

Stručnjaci kažu da je za početnike i male proizvođače dovoljan jednostavan, lakoprenosiv tunelski plastenik, širine 5 m i visine 3 m, opremljen sa dve bočne ventilacije s ciljem osiguranja što boljih klimatskih uslova u njegovoj unutrašnjosti. Ovakav plastenik poslije je lako proširiti i unaprijediti, u ovisnosti od namjene i obima proizvodnje.

„Povrće prodajemo u svojoj zelenari na Travničkoj cesti, u blizini tržnog centra „Bingo“. Sve što proizvedemo, do sada smo uspijevali prodati, bez nekih gubitaka. Kako se trudimo da je povrće koje prodajemo uvijek svježe i kvalitetno, polako već stičemo stalne kupce,“ zadovoljno nam priča gospođa Pašanbegović.

Plastenička proizvodnja je sve popularnija i među mladim, urbanim ljudima, koji iz želje da proizvode zdravu organsku hranu pokreću proizvodnju malog obima za svoje privatne potrebe. Ovakav trend aktuelan je i u svijetu. U našoj zemlji plasteničkom proizvodnjom su obuhvaćene tek manje površine, iako su kapaciteti za njen razvoj puno veći.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE