Lokalne Teme11.05.2018. godine, OŠ "Mula Mustafa Bašeskija" Donje Moštre obilježava 100 godina rada...

11.05.2018. godine, OŠ “Mula Mustafa Bašeskija” Donje Moštre obilježava 100 godina rada i postojanja

Moštre je naselje smješteno nekoliko kilometara sjevernozapadno od Visokog. Prostor Moštra je direktno naslonjen na rijeku Bosnu sa njene lijeve strane, sa vrlo plodnom ravnicom. Moštre je i mjesto spajanja i odvajanja raznih puteva iz okolice.

Na ovom prostoru bilježi se dug kontinuitet življenja, tako da prvi tragovi života datiraju još iz 4000. godine  p. n. e. odnosno kasnog neolitskog perioda.

Obrazovanje je tokom prošlosti, također, bilo važan faktor opstanka i ostanka na ovom prostoru, a tome u prilog ide činjenica da se na području Moštra još davne 1175. godine nalazio jedan od najstarijih univerziteta u Evropi.

I poslije tog perioda zasigurno je na ovom prostoru postojao neki oblik organizovanog školstva, a posebno u vrijeme turske i Austro-ugarske vladavine. Problem određivanja stvarnog datuma početka organizovanog školstva u Moštru leži u činjenici da o tome nema egzaktnih istorijskih podataka.

Ono što sigurno znamo, a prema zvaničnim podacima ova škola je počela sa radom odmah po završetku I svjetskog rata, školske 2018/19. godine u kući Džafića u naselju Šareni Hanovi koja se nalazila u neposrednoj blizini današnje škole.

Od 1940. godine nastava se izvodila u kući Šaćira i Omera Dokse, u kući Alibegovića, kao i u društvenom domu u Donjem Moštru.

Historija i razvoj su učinili svoje. Kako se konstantno povećavao broj učenika tako su i potrebe za adekvatnim školskim prostorom postajale sve veće. Na lokalitetu gdje se sada nalazimo započeta je izgradnja namjenske zgrade za osnovno školovanje u naselju Šareni Hanovi – Donje Moštre i ista je završena 1958. godine.

Ubrzo nakon toga, a paralelno sa radom škole na istoj lokaciji dograđene su i dvije barake.

Sve to ipak nije bilo dovoljno jer se i dalje povećavao broj učenika, a školskog prostora nije bilo dovoljno. 1971. godine  se pored stare školske zgrade izgradila nova školska zgrada. U novoizgrađenom objektu nastava se počela izvoditi 1973. godine.

Nedugo zatim barake su zbog dotrajalosti srušene, a nastava se sve do 2007. godine izvodila u staroj i novoj školskoj zgradi.

  1. godine zbog dotrajalosti srušena je stara školska zgrada, a na njenom mjestu započeta je izgradnja novog savremenog objekta koji je trenutno u fazi unutrašnjeg opremanja, a njegovo finansiranje se vrši iz sredstava budžeta Ze-do kantona, budžeta općine Visoko i donacija Industrije građevinskog materijala iz Donjeg Moštra.

Trenutno škola obuhvata i obrazuje školske obveznike iz 7 mjesnih zajednica (Donje Moštre, Zimča, Porječani, Radovlje, Liješeva, Orašac i Kološići) koje zajedno broje oko 16.000 stanovnika. Udaljenost pojedinih naseljenih mjesta od Centralne škole je približno ista, a problem udaljenosti je ublažen postojanjem peterorazrednih područnih škola u Porječanima, Radovlju, Orašcu i Gornjoj Zimči. Zbog manjeg broja učenika školske 2003/04. godine je ugašen rad u područnoj školi Kondžilo.

Veoma je važno napomenuti da je skoro uporedo sa radom centralne škole započeo rad i u područnim školama.

Već 1929. godine u jednom dopisu Velikog župana sa sjedištem u Sarajevu, a u korespondenciji koju on obavlja sa tadašnjim učiteljima pominje se škola u Radovlju. Da se zaključiti da je rad u ovoj školi započeo i prije tog vremena. Nastava je u početku izvođena u privatnoj kući efendije Begića, zatim u društvenom domu da bi 1965. godine bio izgrađen namjenski objekat koji se i danas koristi.

Područna škola u Porječanima započela je sa radom odmah poslije II svjetskog rata u naselju Buzići. 1955. godine je u Porječanima izgrađen namjenski školski objekat pa su učenici preseljeni u njega. Zbog skučenosti i nedostatka učioničkog prostora 1976. godine je izgrađena montažna školska zgrada koja se koristila sve do 2015. godine kada je na istoj lokaciji dovršena i puštena u rad savremena školska zgrada. Ista je izgrađena sredstvima budžeta Federacije BiH, budžeta Ze-do kantona, budžeta općine Visoko i Fondacije „Mi za djecu“ uz svesrdnu pomoć lokalnih privrednika.

Područna škola u Orašcu započela je sa radom odmah po završetku II svjetskog rata u kući Osmanbegovića u naselju Čakalovići da bi nedugo zatim bila preseljena u Orašac u kuću Begića, pa u takozvanu Sokolanu u Paljikama.

  1. godine izgrađena je i puštena u rad namjenska školska zgrada u Orašcu koja je korištena sve do 2003. godine kada je izgrađena sadašnja veoma funkcionalna i moderna škola. Škola je izgrađena dijelom iz sredstava budžeta Ze-do kantona i dijelom od donacije Industrije građevinskog materijala iz Donjeg Moštra. Ovdje moram napomenuti da se u istoj danas koristi sistem geotermalnog grijanja što predstavja pilot projekat na području Ze-do kantona.

U područnoj školi u Gornjoj Zimči se započelo sa radom 1938. godine u kući Krajišnika, od 1946. godine u kući Momčila Ribara, a od 1953. godine učenici su se preselili u novoizgrađenu školu. U njoj se nastava održavala sve do 1997. godine kada je izgrađen i pušten u rad savremeni školski objekat koji se i danas koristi. I ovdje je važno napomenuti da je ova škola u sto postotnom iznosu izgrađena i opremljena donacijom Industrije građevinskog materijala iz Donjeg Moštra za manje od tri mjeseca. Hvala Industriji građevinskog materijala.

Tokom historije škola je mijenjala svoje nazive. U početku je to bila osnovna škola u Moštru, poslije II svjetskog rata nosila je ime „Visočko-fojnički partizanski odred“, da bi Odlukom predsjedništva općine Visoko iz 1993. godine promijenila naziv u Osnovna škola „Mula Mustafa Bašeskija“ Donje Moštre koji i danas nosi.

Iz svega naprijed navedenog da se zaključiti da je školstvo u Moštru u posljednjih 100 godina prošlo veoma trnovit put. Unatoč mnogim preprekama, a  sa današnje tačke gledišta s ponosom možemo kazati da se ono danas kreće uzlaznom putanjom. U posljednjih 20 godina urađeno mnogo toga. Rušilo se staro i gradilo novo. Iz prethodnog izlaganja da se zaključiti da su u ovom periodu srušena 4 dotrajala školska objekta, izgrađena nova tri, a četvrti je u fazi dovršetka.

Ulaganjem u obrazovanje ulažemo u budućnost. Ovu školu je u posljednjih 100 godina pohađalo i završilo više hiljada đaka. Među njima je i veliki broj broj visoko obrazovanih koji su u prošlosti bili ili su danas pokretači sveukupnog razvoja ovog kraja.

Danas Osnovna škola u Moštru po broju učenika spada u red najvećih škola Ze-do kantonu i Federaciji Bih. U ovoj školskoj godini ovu školu danas pohađa 1149 učenika raspoređenih u 54 odjeljenja sa preko 100 zaposlenih. Ohrabruje činjenica da se već godinama zadržava skoro isti broj učenika, pa sve ukazuje da će škole i školstva u Moštru biti još dugo dugo.

Povodom obilježava 100 godina od rada i postojanja ove škole, 11.05.2018. godine održat će se manifestacija u prostorijama OŠ “Mula Mustafa Bašeskija” Donje Moštre, sa početkom u 10:30h.

 


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE