Povodom preuzimanja dužnosti novoizabranog Direktora JU “Dom zdravlja” Visoko od strane dr.Zlatka Handžića i upoznavanja javnosti sa zatečenim stanjem u Ustanovi kao i prezentacije pravca djelovanja od stabilizacije poslovanja do unaprijeđenja pružanja zdravstvene zaštite održana je press konferencija.
Mirza Bukić u svojstvu predsjednika Upravnog odbora otvorio je press konferenciju i upoznao prisutne novinare o zakonskim procedurama i imenovanjima koja se su dešavala u proteklom periodu te podsjetio da ova Javna ustanova već duže vrijeme nije imala legalno izabranog direktora i Upravni odbor. Bukić je ukazao i na zatečeno stanje koje je izuzetno teško te izrazio nadu kako će u narednom periodu zajedno sa novim direktorom i Osnivačem pokušati prevazići sve probleme te u konačnici građanima Visokog omogučiti preduslove za kvalitetnu medicinsku zaštitu.
Nakon uvodnog izlaganja predsjednika Upravnog odbora prisutnima se obratio i novi direktor dr.Zlatko Handžić:
– “Prije svega želim da vas pozdravim, da se zahvalim gospodinu gradonačelniku Mirzi Ganiću na prisustvu kojim još jednom pokazuje zainteresiranost za rad ove Ustanove kako je to činio i od početka svog mandata. Imenovan sam za direktora 02.08.2021.godine. Moja prijava na konkurs je zapravo bilo i moje opredjeljenje da u naredne četiri godine pokušam popraviti stanje u ovoj Ustanovi. Naša današnje obraćanje ja vidim kao i jednu novu vrstu komunikacije sa javnošću i sa medijima jer želimo apsolutno da naš rad bude transparentan. Sve ono što je bilo i kako je bilo do sada ostavljamo za analizu, a eventualni propusti u radu će se rješavati na način predviđen za to. Stanje koje smo zatekli zahtijeva jedan ozbiljan pristup i angažman svih nas.
Iznijet ću vam samo par finansijskih podataka i naše mišljenje o uzrocima sadašnjeg stanja. Kažem mišljenje, jer tačan uzrok nastalih gubitaka zahtijeva jednu ozbiljnu i temeljitu analizu. U izvještaju revizora od 31.12.2020.godine ima iskazani gubitak do visine kapitala od 426.844,00KM, iskazano stanje odnosi se na gubitak ranijih godina u iznosu od 333.470,00KM i na gubitak u 2020.godini u iznosu od 93.374,00KM. Međutim ono što treba da zabrinjava da prema izvještaju Službe za ekonomsko-finansijske poslove na osnovu dokumenata pristiglih za knjigovodstvene evidencije u 2021.godini (prvih sedam mjeseci) višak rashoda nad prihodima je 296.768,00KM. Ovo je polugodišnji izvještaj i kao takav nije definitivan i uzima se kao trenutni presjek stanja. Po revizorskom izvještaju neraspoređena dobit iz perioda 2016-2018.godina je 254.271,00KM i Upravni odbor će se obratiti Osnivaču za odluku o načinu rješavanju ove knjigovodstvene stavke jer ista je donesena za stanje u godinama u kojima je ostvarena dobit.
Ono što ću vam dalje reći i što je vrlo važno je da shvatite suštinu problema je to da je Ustanova u jednom trenutku imala 41 zaposlenika na određeno vrijeme uzmete li u obzir da Dom zdravlja Visoko ima otprilike 170 radnika ispada da je skoro 1/4 radnika imala ugovore na određeno vrijeme. Sa današnjim danom mi imamo 21 sa ugovorima na određeno vrijeme i tamo gdje isti nisi neophodni prema potrebama sistematizaciji radnih mjesta za ona radna mjesta gdje nepostoje sredstva za isplatu plata i doprinosa takvim radnicima ugovori neće biti produženi i to nam je jedina zakonska mogućnost za djelovanje u tom pravcu. Slijedeća stvar koja treba da se analizira je ta kada neko pomisli da je gubitak nastupio u prošloj godini zbog COVID-a dužan sam da kažem da je u prošloj godini od Vlade ZDK i Ministarstva zdravstva u dva navrata i sa dvije Odluke Domu zdravlja Visoko isplaćeno 115.220,00KM za borbu protiv COVID-a. Tako da sama pandemija ne može biti uzrok nastanka takvog gubitka u prošloj godini. U ranijim godinama izostala je podrška Osnivača, u početku je to bila Općina Visoko, kasnije Grad Visoko i zakonom predviđena sredstva za funkcioniranje JU “Dom zdravlja” Visoko koja su predviđena budžetom nisu nikada u cjelosti doznaćavana.
Prva godina manadata novog gradonačelnika i novog saziva Gradskog vijeća rezultirala je odmah uplatom jednog dijela tranše u iznosu od 25.000KM, a drugi dio tranše koji je predviđen sporazumom o izvršenju budžeta u iznosu od 22.000KM bit će isplaćen do kraja godine. Sve ovo što mi danas govorimo i iznosimo u javnost ne treba da se pogrešno interpretira, odnosno da se misli da neko ovdje želi da ostvaruje uštede na račun toga da ova Ustanova treba da radi na profit. To nije tačno. Ono što mi moramo ovdje postići je da Domzdravlja Visoko ne posluje sa gubitcima a da se niti u jednom planu sanacije ne može da utiče i ne smije da utiče na pružanje usluga korisnicima zdravstvene zaštite, našim pacijentima kao i na isplatu plata uposlenicima. Mi moramo dovesti Ustanovu da posluje stabilno, a da se to ne odrazi na kvalitet pružanja naše usluge.Ono što planiramo da uradimo u narednom periodu uz pomoć Gradske uprave i Upravnog odbora je da postojeću sistematizaciju radnih mjesta uskladimo sa stvarnim potrebama. Što više se približiti standardima i normativima po kojima se mi finansiramo. Znači mi dobijamo novac od ZZO ZDK i oni su propisali koliko radnih mjesta treba da bude i za šta treba da se novac isplaćuje. Moramo smanjiti materijalne troškove, moramo postojeći obim usluga koje ova Ustanova pruža proširiti i u dijelu prodaje usluga na tržištu. Znači mi imamo zakonom predviđeno da se možemo finansirati sa prodajom naših usluga na tržištu, znači moramo biti konkurantni, moramo izaći na tržište i prodavati svoje usluge jer se na taj način dijelom i finansiramo. Uz podršku Gradske uprave mi moramo jačati ovu Ustanovu. Postojeći objekti u kojima se pruža hitna medicinska pomoć, HES, dio Porodične medicine, to je sad dio i COVID ambulante zapravo stara zgrada, taj prostor planiramo temeljito rekonstruisati. To nam je prioritet i to ćemo i uraditi.
Moramo obnoviti opremu, ali moramo svakodnevno raditi i na usavršavanju postojećeg kadra jer bez toga i bez stručnjaka mašine ne znače ništa. U dijelu priče o ljudskim resursima ja sam dužan spomenuti i slijedeće, u prethodne četiri godine u JU “Dom zdravlja” Visoko nijedan specijalizanti nije poslan na specijalizaciju!? To govorim iz razloga jer je to jako važno, zato što ti ljekari koji završe medicinu ukoliko ne vide svoju profesionalnu budućnost ovdje, a niko se ne zadovoljava time da ostane ljekar opšte prakse on želi da ide dalje i da traži sebi specijalizaciju da bi napredovao. Ono što je važno za nas, oni se moraju stručno usavršavati da bi ostali da rade u svom gradu, a za nas je to bitno jer ćemo svi mi jednog dana ovdje biti korisnici usluga ove Ustanove. Ono što vam sa ovog mjesta, kao novi direktor Doma zdravlja mogu obećati je da će svi problemi koji budu nastajali u funkcionisanju bilo koje Službe biti otklonjeni u najskorijem mogućem roku.”
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.