Deklaracija je kako navode izraz zajedničkih opredjeljenja kakvu Bosnu i Hercegovinu žele, te za kakvu će se državu zalagati i demokratski boriti.
O deklaraciji za Vijesti.ba govorio je Emir Zlatar Generalni sekretar Vijeća kongresa Bošnjačkih intelektualaca.
On ističe da je ponuđen jedan koncept u kojem nacionalno ne derogira građansko.
“Građanski princip podrazumijeva da smo svi koji živimo u Bosni i Hercegovini prije svega građani. Postojeće političko uređenje i elite koje vladaju su nametnule jedan koncept iz kojeg se ne vidi izlaz”, kaže Zlatar.
U kontekstu poštivanja Evopske konvencije o ljudskim pravima u Bosni i Hercegovini bi trebao, smatra Zlatar, da važi princip jedan čovjek jedan glas i mi to isto želimo u Bosni i Hercegovini, dodaje.
Navodi da se nacionalni koncept koji je uspostavljen još u ZAVNOBIH-u zloupotrebljava i koristi za konflikte, te služi kao sredstvo borbe za vlast i upravljanje javnim resursima, međutim ako nema invidualnih ljudskih prava, nesuvislo je govoriti o nacionalnim pravima.
Naglašava da je građanski model baziran na Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima, i da se taj model ne želi primijeniti u BiH jer vlast ne želi da odustaje od svoje pozicije moći.
Dodao je i to da će Deklaracija biti predstavljena Uredu Visokog predstavnika i predstavniku EU u BiH Larsu Gunaru Wigmarku.
“Sve političke stranke su potpisale zajedničku izjavu da se priključe EU. Kako je moguće, to će biti prvo naše pitanje predstavnicima EU u BiH, da Evropska unija uopće zaprimi aplikaciju BiH za članstvo u EU a da istovremeno Bosna i Hercegovina nije izvršila presudu Evropskog suda za ljudska prava”, kaže Zlatar.
Dodaje da je očigledno da politika Evropske unije polako odstupa od deklariranih principa koji se primjenjuju u svakoj od zemalja članica EU.
“Kako to da za BiH ne vrijede isti nego dvostrukti standardi. Međutim, ako oni podrže ovu Deklaraciju i ako izvrše javni pritisak, pa neka i kažu da ne možemo podnijeti aplikaciju, pa da vidimo kako će građani BiH reagovati”, rekao je Zlatar.
On smatra da se uopće ne može pristupit pregovorima dok se ne provedu presude Evropskog suda za ljudska prava, jer BiH treba standarde i principe koji važe u svakoj od članica EU.
Zaključio je da Bosna i Hercegovina u Evropsku uniju može ući samo kao građanska država, poštivajući Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, što u suštini znači građanski koncept.
vijesti.ba/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.