Evropske vlasti godinama vode kampanju protiv Ndrangete – jedne od najmoćnijih kriminalnih organizacije u svijetu – čije je sjedište u Kalabriji, pošto je nadmašila sicilijansku mafiju kao glavni akter u prometu desetina milijardi eura vrijednih pošiljki kokaina iz Južne Amerike do Evrope tokom proteklih decenija.
U kalabrijskom gradiću San Luka su karabinjeri suočeni sa izazovima života i rada u području u kojoj je izuzetno jako prisustvo mafije.
Istinska ljepota i šarm. To je turistički doživljaj juga Italije. Pomalo je na lošem glasu zbog zloglasne Ndrangete koja je tu duboko ukorijenjena.
Odavno je nadmašila po zlu poznatiju sicilijansku Koza Nostru i postala najmoćnija i najopasnija talijanska mafijaška grupa – vjerovatno najbogatija u svijetu.
Snažne veze sa južnoameričkim kartelima su joj omogućile da kontroliše čak 80 evropskog tržišta kokainom i proširi se na cijeli svijet. Ndrangeta koja sada godišnje zarađuje, kako se procjenjuje, oko 60 milijardi eura, nastala je ovdje u Kalabriji koja je bila i ostala njeno uporište.
U San Luki, šef karabinjera i njegov tim ne samo da ih hapse već i žive među mafijašima.
„U gradu živi oko 3.500 do 4.000 stanovnika. Veliki broj njih je osuđen zbog krijumčarenja narkotika“, kaže Michele Fiorentino, komandir karabinjera u San Luci.
Ulice San Luke su puste, a njegovi stanovnici nisu raspoloženi za izjave pred kamerama. Svaka priča o Ndrangeti mogla bi biti kobna za sve koji se usude govoriti o njoj.
Brutalnost počinjenih zločina je i dalje snažan pokazatelj na šta su spremni. Komandir karabinjera obližnjeg mjesta Plati, kaže da mafija kontroliše teritoriju.
Čak su i na kantama za smeće napisana imena porodica Ndrangete. Objašnjava kako mladiće na mopedima mafija često regrutuje da budu njene oči i uši.
U jednoj kući pokazuje staro mafijaško skrovište sa prikrivenim bunkerom koji vodi do tunela kojim su dvojica mafijaških bosova pokušala pobjeći.
„Izlaz iz bunkera bio je uzak, pa je jedan od bjegunaca polomio rame“, objašnjava Luigi Di Gioia, komandir karabinjera u Plati.
Pokazalo se da je teško talijanskoj mafiji polomiti zube. Iako se policijski službenici svakodnevno bore protiv kriminalnih grupa, posao im otežava ukorijenjenost i vijekovima duga kontrola koju mafija ima nad lokalnim zajednicama.
Također i vjerovanje u urbane legende poput one koja je još veoma popularna u Italiji. Navodno datira iz 15. vijeka kada su tri španska viteza protjerana iz Toleda na ostrvo Favinjana na Siciliji nakon što su ubili silovatelja njihove sestre.
Tamo su Oso, Mastroso i Karkanjoso godinama stvarali pravila i rituale časnog društva prije nego što su se razišli. I osnovali – jedan Koza Nostru na Siciliji. Drugi Ndrangetu u Kalabriji, a treći Kamoru u Napulju.
Maštovita je to priča o herojskom podvigu ili izmišljotina mafije kako bi legalizirala svoje postojanje i stekla ugled i poštovanje koje očajnički želi, a često pomiješa sijući strah i smrt.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.