SvijetŽenska revolucija nakon smrti Mahse Amini u Iranu

Ženska revolucija nakon smrti Mahse Amini u Iranu

Dvadeset i prvi vijek je, a neko bude uhapšen što nije pravilno nosio maramu. Što je žena. Što sistem tako želi. Desetine su uhapšene da bi bile ušutkane no srećom šutnja nije blago, istina jeste. Ubijena je u 22. godini, zbog represije sistema koji je pokušao ugušiti istinu. Nije uspio. Taj isti sistem sada traži opravdanja. U nastavku donosimo pričo o Iranu i Mahsi Amini.

22-godišnja djevojka u Kurdistana Mahsa Amini sa bratom je otputovala u Teheran kako bi vidjela znamenitosti glavnoga grada. Zbog navodnog neprikladnog nošenja obaveznog pokrivala za glavu uhapsili su je pripadnici moralne policije zadužene za poštivanja vjerskih propisa. Dva sata nakon hapšenja Mahsa Amini je prebačena u bolnicu. Mrtva. Vlasti tvrde da nije pretučena, već da je smrt nastupila usred srčanog udara.

“Nema prijava nadzornim organima o tome da je Mahsa Amini pretučena. Tehnički, moralni policajci nemaju instrument za udaranje. Imamo veliki broj žena policajaca koje se bave hapšenjem žena zbog nošenja labavog hidžaba. Izvještaj mrtvozornika još nije potpun, ali u nekim izvještajima se navode i neki zdravstveni problemi. Imala je operaciju mozga sa 5 godina”, kazao je ministar unutrašnjih poslova Irana Ahmad Vahidi.

Smrt Mahse Amini potresla je društvo u kojem žene od Islamske revolucije 1979. trpe represiju sistema te moraju poštivati stroga pravila o potpunom pokrivanju kose i ostatka tijela. Milioni žena se tome suprotstavljaju, najčešće tiho i neupadljivo, ali zadnjih godina i sve glasnije i javno. Mnoge maramu nose opuštenije i puštaju da pada na ramena, a time riskiraju da budu Mahsa Amini.

“Mahsa je glas ljutnje iranskog naroda. Mahsa je izazvala ovaj bijes. Zato što kada je umrla, Islamska republika je pokušala da je tajno zakopa po noći, bez ičijeg znanja. Na svu sreću, ljudi iz njenog rodnog grada su ih spriječili u tome i nisu to dozvolili”, navodi Erfan Mortezaei, rođak Mahse Amini.

Dan nakon sahrane, uprkos trudu iranskih vlasti da vijesti o smrti djevojke bude zataškana, počeli protesti zbog smrti Mahse Amini. Ne samo u Iranu već i cijelom svijetu. Mahsa Amini postala je simbol protestnog pokreta, koji pojedini nazivaju borba za svaki pramen kose jer žene kao i muškarci širom svijeta šišaju kosu u znak protesta i za Mahsu Amini.

“Žene se protive i odupiru zakonu obaveznog hidžaba i svim anti-ženskim pravim u Iranu. Ovo je vrijeme kada taj pokret dobija zamah. Ovo je ženska revolucija. Očigledno je da su žene na frontovima, skidajući hidžab, paleći maramu, neke od njih iskazuju ljutnju šišanjem kose. To je njihov način žaljenja i protestovanja. Neki muškarci i žene, rame uz rame, pale policijska vozila. Zašto? Jer godinama su policijska vozila korištena kao instrumet tlačenja žena”, naglašava Masih Alinejad, aktivistica za ljudska prava.

“Nije to borba samo za prava, već o preispitivanju arhaičnog režima, režima koji je hiljadama godina iza modernog vremena”, navodi marina Hidalgo Robles.

Međunarodna zajednica strogo je osudila poteze iranskih vlasti koje su čak ugasile internet kako bi držale demonstracije pod kontrolom.

“Pozivamo sve nadležne da poštuju prava slobode izražavanja, mirnog okupljanja i udruživanja. Također pozivamo nadležne da poštuju prava žena i da preduzmu dalje korake na eliminisanju oblika diskriminacije žena i djevojaka i sprovedu djelotvorne mjere za njihovu zaštitu od drugih kršenja ljudskih prava u skladu sa međunarodnim standardima”, naveo je glasnogovornik generalnog sekretara UN-a Stephane Dujarric.

Masovne demonstracije širom zemlje zbog smrti Amini, odnijele su najmanje 76 života tokom 11 dana. Vlasti Irana koriste nesrazmernu silu i bojevu municiju za gušenje protesta. Optužuju SAD da organizuju demonstracije kako bi potkopale autoritet Irana. Njihov stav podupiru provladini demonstranti.

“Vidimo Ameriku kao glavni razlog iza ovih zločina. Odgovorni ste za štetu učinjenu od ovih pobuna, za živote, vlasništva i reputaciju naroda. Amerika, cionistički režim su odgovorni za ovo”, smatra imam u Teheranu Mohammad Javad Haj Ali Akbari.

Nasilnu represiju demonstracija opravdava i Iranski predsjednik.

“Sigurnost ljudskih života i imovine je crvena linija za Islamsku Republiku. Ne možemo dozvoliti napad na živote i imovinu ljudi. Ne možemo dozvoliti nekim ljudima da kreiraju haos i uznemiruju sigurnost u društvu.”

U međuvremenu roditelj Mahse Amini podignuli su tužbu protiv policajaca koji su uhapsili njihovu kćer 13. septembra zbog nepoštivanja strogih iranskih propisa o odjevanju.

13.septembra 2022 godine, u 21 vijeku- ubijena je djevojka u 22. godini jer je žena, jer je njena marama stajala na pola, jer je nevina u krivom sistemu.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE