Izložba “Stećci-srednjovjekovni nadgrobni spomenici“ otvorena je jučer u Zemaljskom muzeju BiH u Sarajevu.
Izložbu je otvorio ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović, a cilj je promocija izuzetne i jedinstvene kulturne vrijednost koju stećci imaju, a u smislu nominacije za upis na UNESCO-ovu listu svjetske kulturne baštine.
“Ponosni smo da bogatu riznicu kulturne baštine cijelog čovječanstva možemo dodatno obogatiti ljepotom naših stećaka. To je i razlog naše odluke da ih nominiramo za upis na UNESCO-ovu listu. Nominirane nekropole predstavljaju integralni dio jedinstvenog kulturološkog fenomena i reprezentativni su primjeri stećaka koji zajedno zaslužuju jednak tretman”, kazao je Osmanović.
Na svečanosti otvorenja izložbe, koordinator za izradu Nominacionog fajla prof. Dubravko Lovrenović, ambasadori Crne Gore, Hrvatske i Srbije – Milan Lakić, Ivan Del Vechio i Stanimir Vukićević, brojne diplomate, predstavnici kulture u BiH, istakli su da stećci nisu samo kulturna baština Balkana već i Evrope.
Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Srbija i Crna Gora predale su Centru za svjetsku baštinu UNESCO-a zajedničku nominaciju stećaka-srednjovjekovnih nadgrobnih spomenika za upis na UNESCO-ovu listu svjetske kulturne baštine.
Lovrenović je kazao da na području srednjovjekovne Bosne, uključujući rubne teritorije Srbije, Hrvatske, Crne Gore, postoji 70.000 stećaka u koje je utrošeno 350.000 tona klesanog kamena i to je izuzetno i vrlo specifično kulturno dobro.
Projekt serijske nominacije stećaka za upis na Listu svjetske baštine, predstavlja jedan od najsloženijih i najobimnijih dokumenata iz oblasti zaštite graditeljskog naslijeđa, a na kome su zajednički radili ekspertski timovi stručnjaka iz sve četiri zemlje.
Stećci – Medieval Tombstones jedinstveni su i univerzalni spomenici koji predstavljaju dio zajedničke tradicije i kulture naroda koji žive u četiri države i pružaju izuzetan doprinos sveukupnoj svjetskoj kulturnoj baštini.
Sa svečanosti otvorenja izložbe, izražena je nada da će stećci dobiti podršku Komisije UNESCO-a, ukoliko nominacija prođe.
Lovrenović je kazao da dobivamo priznanje ali i obavezu, posebno kada je riječ o 22 nekropole čije će održavanje, zaštita morati biti usklađeni s najvećim svjetskim standardima, te zaključio da će to biti još jedan poziv nadležnim institucijama da se pristupi etabliranju instituta koji će se baviti zaštitom i promocijom stećaka.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.