ZDK je prvi kanton u Federaciji koji ima zakonsku regulativu za oblast javno-privatnog partnerstva usklađenu sa evropskim standardima i drugim domaćim propisima u vezi sa javno-privatnim partnerstvom. Nedavno usvojeni Zakon, stav je kantonalnih vlasti, instrument je koji će osigurati efikasnije korištenje raspoloživih resursa i biti generator ubrzanog privrednog razvoja ovog područja.
Ne čekajući donošenje federalnog propisa koji će uređivati oblast javno-privatnog partnerstva, vlasti u ZDK-u donijele su Zakon o javno-privatnom partnerstvu. Ekonomski stručnjaci kažu da je ovaj potez opravdan pored ostalog i zbog činjenice da je glavnina resursa koji su predmet ovog Zakona u direktnoj nadležnosti kantona.
„Ako država ima određene javne odgovornosti za organizaciju nekih segmenata života, ima resurse koje za to koristi, ona to može ustupiti u jedan ugovorni odnos sa privatnim partnerima, gdje bi privatni partneri upravljali tom imovinom ali izvršavali one nadležnosti koje država ima. Privatnik ima onu želju i potrebu za ostvarivanjem dobiti, kod države to uvijek malo ode u drugu stranu, pa se to smatra obavezom i onda naravno gubi se ona racionalnost u organizaciji tog posla“, rekao je prof.dr. Željko Riča, Ekonomski fakultet UNZE.
Evroska ekonomija je, naglašavaju ekonomisti, zasnovana na ovoj vrsti partnerstva. Iskustva su više nego pozitivna. Potencijalni investitori, među kojima su i neke strane kompanije koje posluju u ZDK-u podržavaju spremnost kantonalnih vlasti za partnerstvo.
„Naša kompanija u gradu Majncu u Njemačkoj na bazi sličnog partnerstva napravila je postrojenje koje danas zagrijava taj grad, isporučujemo hidrogen za javnu kotlovnicu preko koje se dalje zagrijava cijeli grad. Na Kliničkom centru u Ljubljani smo na bazi javno-privatnog partnerstva uradili modernizaciju tog centra u dijelu koji se odnosi na snabdijevanje medicinskim plinovima, odnosno napravili smo zajedničkim ulaganjem najmoderniju plinsku podstanicu za skladištenje i distribuciju medicinskih plinova“, ističe Emir Berbić, izvršni direktor Linde BiH.
Vlasti u ZDK-u bile su jednoglasne da je Zakon o javno-privatnom partnerstvu među najvažnijim dokumentima donesenim od osnivanja Kantona.
„Prvi put imamo u praksi i uz pomoć međunarodne zajednice definisan zakon u kantonu koji je privredno razvijen i gdje ima zaista šanse da on zaživi na način da imamo privatni i javni sektor koji jedan drugom izlaze u susret, a u sredini toga je građanin koji ima benefit“, rekao je Ismet Sarajlić, zastupnik SBB-a u Skupštini ZDK-a.
Slijedi, međutim, teži dio posla jer su efekti ovog zakona mogući uz uvjet da postojeća troma administracija uhvati korak sa agilnim poduzetnicima iz privatnog sektora. Prvi zadatak je pripremiti projekte za potencijalno javno-privatno partnerstvo.
„Dato je u obavezu lokalnim zajednicama, općinama, a svakako da će Vlada ZDK-a na tome raditi da se hitno uradi što više projekata koje ćemo moći kandidirati ka privatnom partneru da bi u narednom periodu ušli u realizaciju takvih projekata“, rekao je Fahrudin Brkić, ministar za prostorno uređenje , saobraćaj komunikacije i ekologiju.
Uz očekivane ekonomske efekte, Zakon o javno-privatnom partnerstvu u svojoj strukturi ima i odrednice čija bi puna primjena trebala spriječiti korupciju koja se u Bosni iHercegovini, u pravilu povezuje sa bilo kojim oblikom suradnje države i privatnog poslovnog sektora.