BiHZatražen pritvor za Radeljaša, a za još troje osumnjičenih mjere zabrane

Zatražen pritvor za Radeljaša, a za još troje osumnjičenih mjere zabrane

Tužilaštvo Kantona Sarajevo zatražilo je od Kantonalnog suda određivanje jednomjesečnog pritvora za uhapšenog Eseda Radeljaša, a mjere zabrane za Jasminu Horo, Nedžada Kapetanovića i Jusufa Čauševića.

O prijedlogu Tužilaštva Sud treba da se izjasni u roku od 24 sata.

Za Radeljaša je zatraže pritvor zbog opasnosti utjecaja na svjedoke, prikrivanja dokaza i ponavljanja krivičnog djela, kazala je Azra Bavčić, portparol Tužilaštva KS za NAP.

Ostalim osumnjičenima su predložene mjere zabrane napuštanja države Bosne i Hercegovine i obavezno javljanje nadležnom organu. Za Čauševića je zatražena i zabrana obavljanja posla u službi.

Esed Radeljaš, Jasmina Horo, Nedžad Kapetanović i Jusuf Čaušević uhapšeni su u srijedu u akciji “Blok” Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) kodnog naziva po nalogu Tužilaštva KS i Suda.

Radeljaš je bivši zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo, ministar u Vladi Bosansko-podrinjskog kantona, i sumnjiči se za krivična djela ovjeravanje neistinitog sadržaja, podstrekavanje na zloupotrebu položaja, davanje dara i drugih oblika koristi te pranje novca. Počinjenjem ovih krivičnih djela Radeljaš je sebi i drugima pribavio protivpravnu imovinsku korist od oko milion KM.

Ostale osobe pomoćnica bivšeg načelnika Općine Novi Grad Damira Hadžića Jasmina Horo te bivši pravobranilac u ovoj općini Nedžad Kapetanović i šef općinskog Odsjeka za imovinsko-pravne poslove Jusuf Čaušević sumnjiče se da su Radeljašu omogućili da kroz upravni postupak nezakonito stekne novac i imovinu.

Radeljašu je 2006. godine Općina Novi Grad dodijelila zemljište u Nedžarićima uz naknadu od 51.340 KM. Kako je Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) ranije pisao, Radeljašu je zemljište dodijeljeno bez javnog poziva, što je suprotno Zakonu o građevinskom zemljištu Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH). Saglasnost za to dao je pravobranilac Kapetanović, a postupak dodjele zemljišta vodio je Čaušević.

Zemljište je Radeljašu oduzeto 2010. godine jer nije ispoštovao ugovorne obaveze i u predviđenom roku na njemu izgradio poslovni objekat. On je u to vrijeme bio vijećnik u Općinskom vijeću Novi Grad i od Općine je zatražio odštetu za oduzeto zemljište. Odšteta mu je odobrena u iznosu 23 puta većem od naknade koju je platio. Isplaćeno mu je 1,03 miliona KM. Čaušević je vodio i ovaj postupak, a saglasnost je dao pravobranilac Kapetanović, kojem je Radeljaš godinu poslije prodao svoju vikendicu za deset hiljada maraka na sarajevskom izletištu Bijambare. Tu je vikendicu Radeljaš prethodno kupio od sudije Kantonalnog suda u Sarajevu Vladimira Špoljarića, koji je bio uključen u njegov sudski proces.

Sudija Špoljarić je trebao ispraviti grešku napravljenu u presudi protiv Radeljaša gdje je umjesto imena Esed upisano Esad. Iako je 2005. godine Radeljaš na Vrhovnom sudu FBiH pravosnažno osuđen za prevaru na godinu dana zatvora, zbog greške u imenu nije otišao iza rešetaka.

Esed Radeljaš je u politiku ušao 2008. godine, kada je kao kandidat Bosanske stranke BOSS, osvojio mandat vijećnika u Općini Novi Grad. Dvije godine kasnije izabran je u Skupštinu Kantona Sarajevo, te postao i delegat u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH.

Nedugo potom imenovan je za predsjednika Upravnog odbora Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo i dobio priliku da upravlja budžetom od preko 300 miliona maraka.

Nakon Općih izbora 2014. godine Radeljaš se iz Sarajeva preselio u Goražde, gdje je imenovan za ministra privrede Bosansko-podrinjskog kantona, nakon što je njegova Stranka za bolje Goražde postala dio Skupštine. Sa funkcije ministra smijenjen je u aprilu ove godine.

Porodica Radeljaš posjeduje vrijedne nekretnine u Sarajevu, Ustikolini i Foči. Dio imovine Radeljaš je stekao prevarama, o čemu je CIN u više navrata pisao. Zbog tih prevara, Radeljaševi bivši poslovni partneri su protiv njega podnijeli tužbe Općinskom sudu u Sarajevu.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE