SportKošarkaŽalgiris šokirao Fenerbahce u Istanbulu

Žalgiris šokirao Fenerbahce u Istanbulu

Košarkaši Fenerbahčea doživjeli su pravi šok u 12. kolu Eurolige. Aktuelne prvake Evrope pobijedio je Žalgiris koji je slavio rezultatom 89:90. Ekipa koju sa klupe predvodi legendarni Šarunas Jasikevicius pružila je zaista sjajnu partiju u Istanbulu i zasluženo su stigli do trijumfa. Dobro je Žalgiris otvorio susret. Poveli su 11:6, ali su zatim nestali sa parketa pa je Fener dominirao u ostatku prve dionice. Imali su domaći i dvocifrenu prednost, a nakon deset minuta igre bilo je plus osam, 24:16. Aktuelni prvak Evrope je kontrolisao rezultat tokom kompletne druge dionice. Međutim, Žalgiris se zaista sjajnom igrom održavao u igri i na odmor se otišlo sa samo jednim poenom prednosti u korist Fenera, 42:41. Zanimljiva košarka viđena je i u drugom poluvremenu. Tokom trećeg perioda ekipe su imale svoje periode igre, smjenjivali su se u vodstvu, ali je Fener i nakon 30 minuta igre imao poen prednosti, 64:63. Sredinom igre u posljednjoj dionici gosti iz Kaunasa imaju i plus pet (69:74), ali naravno da predaje domaćeg tima naravno nije bilo. Igrala se sjajna košarkaš, viđena je rezultatska klackalica, a Žalgiris se nije želio predati do samog kraja. Sijevalo je sa svih strana, na dvije minute do kraja Fener je imao plus pet (85:80), ali meč nije ni blizu kraja. Serijom od 5:0 gosti se na minut kraja vraćaju u egal i rezultat je glasio 85:85. Vesely potom donosi prednost domaćem timu. Pogodio je jedno bacanje za 86:85, a zatim su sudije Bradu Wanamakeru (Fenerbahče) dosudile nesportsku grešku. Jankunas je pogodio oba bacanja za vodstvo Žalgirisa (86:87) i lopta je bila za ekipu iz Kaunasa. Šut za tri je za goste promašio Toupane, ali White zatim pravi sjajnu blokadu nad Sloukasom, pa je Žalgiris dobio novi napad. Ovog puta su pogodili trojku. Na pet sekundi do kraja precizan je Milaknis za 80:90. Feneru povratka nije bilo. Trebalo im je pravo čudo, do kojeg nisu došli, iako je Sloukas pogodio trojku za 89:90. Litvanski velikan je došao do velike pobjede do koje ih je vodio Kevin Pangos sa 22 poena. Kod Fenerbahčea Jan Vesely je ubacio 20 poena, a Wanamker je dodao 19.