Zakonska regulativa o psihološkoj djelatnosti – na listi čekanja. Mentalno zdravlje građana je ugroženo. Pojava samoprozvanih psihologa i nadriljekara je u porastu. Struka poziva na prioritetno usvajanje zakona o psihološkoj djelatnosti na nivou Federacije Bosne i Hercegovine.
Podaci o mentalnom zdravlju stanovništva su alarmantni. Sve više građana traži psihološku pomoć. Postali smo zemlja u kojoj se desetine miliona maraka troše na lijekove za smirenje i antidepresive. Podatak da je u 2023. godini potrošeno čak 26 miliona maraka je više nego alarmantan. Zato je i jeste zabrinjavajuće da Federaciji BiH nedostaje zakon o psiholozima.
„Mi smo na neki način devalvirali obrazovanje, diplome, a jako vrednujemo nekakve edukacije, certifikate… Zbog toga u FBiH od 2008. godine zagovaramo djelatnost psihologa, da se zaista jasno zakonski propiše u državi ko može da obavlja tu djelatnost, pod kojim uslovima i da potpuno odgovorno može komunicirati određene stvari“, kazao je dr. sc. Remzija Šetić, psiholog.
Zakona nema. Samoprozvani stručnjaci profitiraju. Psihoterapijske usluge temeljene na neznanju i manipulaciji ljudskom patnjom. Osobe kojima je potrebna pomoć nerijetko dobijaju samo savjete i recepte, umjesto adekvatne stručne pomoći.
„Organizacija psihologa u Sarajevu mislim da je utihnula, a mogućnosti su im velike. Mislim da su ovi drugi, koji se mogu nazvati kvazipsiholozi ili brzi psiholozi – preuzeli to“, smatra Nevzeta Stevanović, specijalista traumatske psihologije.
Šetić upozorava kako je prošlosti bilo slučajeva koji su jako loše završili: „Ljudi su se pogrešno i netačno predstavili, lagali su svoje klijente i bavili su se nečim za što apsolutno nisu imali nikakvih kompetencija da se ozbiljno bave time“.
Postojanje kvazipsihologa nije nepoznanica ni za nadležne. Podsjećamo, Zastupnički dom Federalnog parlamenta je usvojio Zakon o psihološkoj djelatnosti, koji u Domu naroda nije dobio podršku. Od tada je gotovo 8 mjeseci na čekanju.
„Ja se nadam da će na jednoj od narednih sjednica zakon biti usvojen i da ćemo imati zakonski okvir za rad svih psihologa na nivou FBiH, s obzirom na to da je njihova djelatnost od posebnog značaja, posebzno za posttraumatsko društvo kakvo smo mi“, izjavio je ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić (NiP).
Zakon jasno definira standarde i postavlja propise za obavljanje psihološke prakse. Osigurava da samo kvalifikovani stručnjaci mogu pružati ove usluge. Jedna od zamjerki je da ne prepoznaje status pedagoga – psihologa. Nije sigurno da bi primjena zakona i kvalifikovani stručnjaci odmah izliječili društvo, ali bi vremenom promijenili svijest o tome da flaširana voda može pomoći.
„Znate, kod nas je Torabi dolazio, pa je Zetra bila prepuna. Svi su vani čekali da taj Torabi nešto uradi i promijeni. Oni se brzo uvuku i to je ono čega se bojim i što mislim da je neprofesionalno, a u ovoj struci je sve nekako otvoreno ostalo“, ističe Stevanović.
I biti će otvoreno za manipulacije svake vrste, dok ne bude usvojen zakon. Podsjećamo, on regulira pravo psihologa na samostalno obavljanje poslova u struci, pripravnički staž i kriterije za izdavanje licence. Uvodi se stručni nadzor koji provodi Komora, kao regulatorno tijelo psihologa u FBiH. Zakon je prijeko potreban jer svakodnevno raste potreba za psihološkim uslugama. Još samo da to ozbiljno shvati zakodonodavna federalna vlast kojoj očito mentalno zdravlje građana nije prioritet.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.