BiHZakon o sukobu interesa od jučer do sutra

Zakon o sukobu interesa od jučer do sutra

Zakon o sprečavanju sukoba interesa pri kraju je usaglašavanja. Pojedini državni ministri jučer su optimistično najavili njegovo usvajanje već danas. No, to se nije dogodilo. Umjesto hitne sjednice Vijeća ministara i najavljenog usvajanja, od Milorada Dodika još jedna potvrda da bez uvaženih zahtjeva SNSD-a, neće biti ni zakona.

Zakon o sprečavanju sukoba interesa – s prefiksom hitnosti, a onda po starom. Jučer obećano, pa odgođeno. Danas repriza. Zakon, navodno, dogovoren, u novom tekstu i na usaglašavanju samo o tehničkim detaljima. Prijedlog zakona još je u tajnosti, a lideri u javnosti samo s nadom da će zakon utvrditi već do kraja sedmice.

“Danas intenzivno pregovaramo o nekim detaljima Zakona o sukobu interesa”, rekao je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH (NiP)

“Koliko znam, došlo se još do nadležnosti tih komisija. Uteže se jedno po jedno pitanje”, naveo je predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.

A za to je uz nadu potrebna i saglasnost koje, očito, nema. Pa je tako pitanje jesu li tehnički detalji iza paravana suština zakona ili su ministri bili prebrzi i u naletu optimizma obećali više nego što u ovom trenutku mogu ispuniti? Iz SNSD-a hladan tuš velikim najavama važnog zakona.

“Zakon je predviđen da reguliše samo sukob intresa na nivou zajedničkih institucija, a da ne dotiče niže nivoe vlasti i da se sudovi i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine ne mogu baviti pitanjima nižeg nivoa vlasti jer se degradira pravosuđe na entitetskom nivou, kantonalnom i u Distriktu Brčko. Nema ovdje na lijepu riječ ništa. Ili ćemo precizirati tako zakon za zajedničke institucije: napišite zajedničke institucije i imate naš glas za to. Ako hoćete da podvalite, nama to ne možete jer ne možete podvaljivati više”, poručuje predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

Jučer, danas ili sutra? U kalendaru obaveza prema Evropskoj uniji postavljeni rok za ispunjavanje uslova je na isteku. Sjednica na čekanju, ali bez jasnih naznaka da će je zaista biti. Zakon prepušten Radnoj grupi, ministri u drugim obavezama.

A šta je tačno usaglašeno ostalo je iza zatvorenih vrata sale Vijeća ministara. No, nema dileme da zakon mora ispraviti sve nedostatke postojećeg, a ima ih jer je sukob interesa trenutno izolirana zona za bh. političare. Bez kazne i odgovornosti. Stoga, državi koja visoko kotira na evropskim listama korumpiranih država zakon koji prevenira i sprečava sukob interesa morao bi biti prioritet i bez prioriteta Evropske komisije.

“U tom smislu trebalo bi, naravno, da se pooštre sankcije, da se proširi obim na koji se odnosi, da se proširi broj situacija na koje se odnosi. Jedna od glavnih zamjerki je da bi organ koji bi trebao da raspravlja, da odlučuje o potencijalnim sukobima interesa trebao biiti što više nezavisan u odnosu na bilo koju, a pogotovo na izvršnu vlast”, objašnjava Damjan Ožegović, saradnik za pravne poslove Trasparency international BiH.

Politički utjecaj bi trebao biti na minimumu, a upravo taj dio zakona je izazov za vladajuću koaliciju.

“Zakon o sukobu interesa predviđa tijelo koje će rješavati pitanje sukoba interesa i brojat će sedam članova, ali od tih sedam članova je sad pitanje, utezanje, nadležnosti”, navodi Nikšić.

Usvajanje najvažnijeg antikorupcionog zakona prilika je bh. liderima da na djelu pokažu i dokažu da je opredjeljenje za Evropsku uniju stvarno.

“Ukoliko ovo ne bi bio jedan od uslova iz EU, vjerujem da ne bismo ni imali u neko dogledno vrijeme na dnevnom redu. Međutim, budući da jeste, vjerovatno naši donosioci odluka nevoljno pristupaju ovome upravo zato što potencijalni sukobi interesa omogućuju političku moć svim izabranim funkcionerima”, kaže Ožegović.

Ukoliko dođe do preokreta, pa Vijeće ministara prelomi i ipak hitno, barem preko telefona, zakon utvrdi, hitno ide i na druge adrese u parlamentarnoj proceduri. Rukovodstvo Zastupničkog doma Bosne i Hercegovine spremno čeka na zakazivanje sjednice. Proceduralno, do kraja sedmice, Bosna i Hercegovina može biti korak bliže ka Evropskoj uniji, osim ako Vijeće ministara ponovo odgodi odluku. Sve pod izgovorom da rade na zakonu i vremenskom odrednicom sutra.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE