Porodično nasilje i nasilje nad ženama i dalje je problem koji potresa naše društvo. Brojke izvršenja ovog krivičnog djela iz dana u dan rastu – uprkos tome, nove izmjene Krivičnog zakona i Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i prema ženama nikako da se nađu pred federalnim parlamnetarcima. Iz Federanog ministarstva pravde kažu da je zakon spreman, opozicija kritikuje, a struka upozorava nadležne da ozbiljno pristupe ovom problemu.
Brojke su poražavajuće. U protekih 10 godina u Federaciji BiH više od 10 hiljada krivičnih prijava za krivično djelo nasilje u porodici. Počinioci su uglavnom povratnici u vršenju krivičnog djela. Zakon neuređen, kazne preblage. Zašto se nastavlja ovakav trend i kada će biti zasutavljen, pitali smo struku.
„Svako nasilje i događaj rodno zasnovanog nasilja, bez obzira na to je li nad ženama ili nad muškarcima, treba biti zakonski regulisano – prosto zbog toga što bi se različite mjere morale ispoštovati. U isto vrijeme mi bismo bili svjesni rada na tom problemu. Ne bi se o problemu govorilo samo od slučaja do slučaja nego bi bio dokaz cijeloj javnosti da i država i politički odgovorni i svi ostali rade ozbiljno na tome“, ističe prof. dr. Sarina Bakić, šefica Odsjeka za sociolgiju na FPN-u UNSA.
Zbog svakodnevnog porodičnog i nasilja nad ženama u našoj zemlji, stoji otvoreno pitanje zbog čega se federalni prarlamentarci ozbiljnije ne bave ovim problemom. Očigledan je ovo dokaz njihove neodgovornosti i odnosa prema žrtvama. Opozcija kritikuje – svi rokovi su odavno prošli. Pozicija se pravda – kažu EU je dala nove preporuke, stoga je zakon dorađivan i sada je spreman.
„Zakon će doći pred parlamentarce, zakon je u proceduri u Vladinim organima i očekujemo da odmah po dobivanju mišljenja Ureda za zakonodavstvo i Vlada utvrdi taj tekst i proslijedi ga Parlamentu. Prema informacijima koje imam i koje su vrlo friške, očekujemo to u narednim danima“, kazao je predsjedavajući Zakonodavno-pravne komisije Zastupničkog doma FBiH Belmin Zukan (SDP).
„Komisija za ravnospravnost spolova Zastupničkog doma je u prošlom mandatu, kada ona Vlada nije radila svoj posao, uputila u parlamentarnu proceduru, u saradnji sa nevladninim organizacijama, novi zakon o zaštiti od nasilja u porodici, nastavila je sa svojim aktivinostima u ovom mandatu, dvije godine nakon što Ministarstvo pravde razmatra sve to – mi još nemamo u parlamentarnoj proceduri niti izmjene i dopune Krivičnog zakona niti novi Zakon o zaštiti od nasilja u porodici. Ja zaista ne znam – ako ne budemo imali ove zakone na novembarskom zasjedanju, kada ćemo?“, pita predsjednica Komisije za rodnu ravnopravnost FBiH Alma Kratina (DF).
Ostalo je još malo do kraja novembra, a, po svemu sudeći, ni na novembarskoj sjednici ovaj zakon se neće naći pred parlamentarcima. Od Vlade do Parlamnenta očigledno je dug put. Istovremno, iz Federalnog ministarstva pravde najavili su novi zakonski okvir protiv rodno zasnovanog nasilja u Federaciji BiH, odnosno Izmjene i dopune Krivičnog zakona i Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama. Tvrde, uslijedit će poštravanje kazni, ali i uvođenje novih krivičnih djela.
„Fokus krivičnog zakona je na pooštravanju kazni, na određivanju novih krivičnih djela – uhođenje, sakaćenje spolnih ženskih organa, odnošaj s djetetom mlađim od 15 godina. To je komplet nekih odredbi koje štite dijete, ženu, porodicu općenito. Tu je i pooštravanje donje minimalne granice koja su predviđena za ta krivična djela. Mi smo u ovom zakonu uveli da se za djela protiv spolne slobode i morala ne može otkupiti kazna zatvora“, kazao je ministar pravde FBiH Vedran Škobić (HDZ BiH).
Cilj ovog zakona je jasan. Zaštita žrtava nasilja u porodici i nasilja prema ženama, te suzbijanje i prevencija nasilja kojim se krše ljudska prava i slobode zagarantovani su Ustavom i zakonima. Podsjećamo da je Bosna i Hercegovina 2013. godine ratificirala Istanbulsku konvenciju, ali je u praksi ona za naše političke predstavnike samo mrtvo slovo na papiru, a građani iznova ispaštaju. Ono što je potrebno građanima su sistemska rješenja, a ne opravdanja za neuređeno i prazna obećanja.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.