Politički analitičari i nevladin sektor ocjenjuju da se vladajuće elite u BiH ne žele odreći privilegije zvane “bijeli hljeb“ iako za vrijeme jednog mandata, primjerice, državni ministri ili poslanici zarade čak 300.000 KM, a neki i više od tog iznosa, što radnik s prosječnim primanjima ne može zaraditi ni za cijeli radni vijek.
Sramotno ponašanje
Ovu tvrdnju potkrepljuju činjenicom da Dom naroda Parlamenta BiH, ni pet mjeseci nakon što je Predstavnički dom, na inicijativu SBB-a, usvojio izmjene i dopune Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, kojima se ministrima i poslanicima ukida pravo na dobivanje plaće godinu po isteku mandata, ovaj zakon nije uvrstio na dnevni red nijedne sjednice.
Ivica Ćavar, projekt-menadžer Centara civilnih inicijativa koji godinama prati rad Državnog parlamenta, kaže da je očigledno da nema saglasnosti unutar parlamentarne većine da izmjene ovog zakona usvoji i Dom naroda da bi on stupio na snagu.
– Dom naroda još ne želi staviti ovaj zakon na dnevni red, što govori da još postoje opcije koje se ne žele odreći ove beneficije. A sramotno je, nefer i nepošteno prema 550.000 neuposlenih, prema onima koji svaki dan ostaju bez plaća i prema umirovljenicima da državni dužnosnici, koji za jedan mandat mogu zaraditi i do 300.000 KM, još žele i mogućnost da za godinu dobiju i 55.000 KM “bijelog hljeba” – kaže Ćavar za “Avaz”.
Otpor vlasti
Srđan Vukadinović, politički analitičar, ističe da vladajuća većina i na ovaj način pokazuje svoju beskrupuloznost.
– Vladajuća elita pokazuje ovim da se ne žele odreći ovih privilegija, iako su nakon protesta prošle godine narodu obećavali da će ukinuti “bijeli hljeb”. Vjerovatno će i većina ovih koji sada vladaju dočekati vrijeme kada će i oni uzimati takva primanja, jer je riječ o neuspješnim pojedincima koji se nemaju gdje vratiti – ističe Vukadinović.
– Jasno je da u vladajućoj većini postoji popriličan otpor prema tome da se ukine “bijeli hljeb”, ali SBB očekuje da se ove izmjene što prije nađu na dnevnom redu i nećemo odustati od namjere da se te privilegije ukinu, čime ostvarujemo ogromne uštede u budžetima – kaže Beganović.
- Od 2008. do 2015. na ime „bijelog hljeba“ isplaćeno oko 9 miliona KM
- Zvaničnici na „bijelom hljebu“ mogu biti čak iako su smijenjeni ili ako su neku funkciju obavljali makar jedan dan
- Nema ograničenja koliko neki funkcioner može koristiti ovu privilegiju po isteku mandata
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.