Walters s dva gola odveo Irsku na Euro

620

Nogometna reprezentacija Bosne i Hecegovine poražena je od reprezentacije Irske večeras na stadionu Aviva u Dublinu u revanš susretu baraža za Evropsko prvenstvo koje se igra naredne godine u Francuskoj. Zmajevi su izgubili rezultatom 2:0.

Oba pogotka za domaće postigao je Walters.

Nakon početnog ispitivanja snaga prvo prijete domaći. Ipak, Begović izbija loptu u korner. Igrala se 13. minuta kada je uzvratio Pjanić, ali to bh. reprezentaciji nije donijelo ništa konkretno. Polovinom prvog poluvremena Irci prijete iz prekida nakon dva nesmotrena starta Emira Spahića koji je dobio i žuti karton. Međutim, odbrana bh. selekcije otklanja opasnost.

Kuipers je prestrogo pokazao na jedanaest metara

Tekla je 23. minuta kada je dosuđen jedanaesterac za domaće nakon igranja rukom Zukanovića u šesnaestercu. Björn Kuipers je prestrogo pokazao na kazneni udarac, a Walters je matirao Begovića za 1:0. Odmah kada su gosti krenili s centra, Džeko je pogodio spoljni dio mreže.

Izabrnici Mehmeda Baždarevića u prvih pola sata nisu uspjevali da ozbiljnije ugroze gol Irske. Medunjanin je oprobao svoj u 33. minuti ali bez uspjeha. Nekoliko trenutaka poslije poigravanje Begovića je moglo skupo koštati bh. tim, ali je golman Chelseaja u posljednjem trenutku uhvatio loptu. Potpuno bezidjeno je izgledala igra bh. nacionalnog tima.

Zmajevi su prihvatili stil igre koju je nametnula Irska. Igralo se na duge lopte, a domaći su bez većih poteškoća otklanjali opasnost ispred svog gola. Na poluvrijeme se otišlo kod minimalnog vodstva domaćih od 1:0.

Selektor Irske Martin O'Neill potpuno je nadmudrio Mehmeda Baždarevića u prvih 45 minuta. Zmajevi nisu uspjeli nametnuti kombinatoriku i posjed lopte, te su izgledali potpuno bezopasno.

Walters udvostručio vodstvo, Spahić griješio

U nastavku Medunjanin testira Randolpha, koji je oprezan. U petoj minuti drugog dijela nakon prekida pokušavaju gosti, ali odbrana Irske loptu izbija u korner.
Snažno su napadali Zmajevi u tim trenucima. Višća je dobro uposlio Lulića kada se igrala 55. minuta. Ipak, nogometaš Lazija se spetljao u ključnom trenutku. Nakon toga selektor Irske izvršio je dvostruku izmjenu. Nije mu se svidjelo kako su njegovi izabranici počeli drugi dio.

Udarac Miralema Pjanića izblokiran je u 59. minuti. Milan Đurić je ušao u igru u 69. minuti umjesto Medunjanina. Emir Spahić je napravio start za drugi žuti karton u 70. minuti, ali mu je sudija Kuipers oprostio. Upravo iz tog napada Walters je po drugi put savladao nesigurnog Begovića za 2:0. Tada je bilo jasno ko putuje na Evropsko prvenstvo u Francusku.

Emir Spahić ponovo griješi u 74. minuti, ali Irci nisu postigli treći pogodak. Domaći su do kraja kontrolisali utakmicu. Vedad Ibišević je zatresao prečku u sudijskoj nadoknadi. Irska je zasluženo izborila plasman na Euro, a bh. reprezentacija iz trećeg pokušaja u dodatnim kvalifikacijama nije uspjela da dohvati završnicu velikog takmičenja.