Složena zdravstvena politika i loš sistem, uz nerazvijenu svijest o darivanju organa, razlog je što vrlo mali broj oboljelih u našoj zemlji, dobije priliku za novi život. S ciljem da ukaže na nedopustivost malog broja doniranja organa, nastalo je djelo prof. dr. Zijaha Rifatbegovića, hirurga Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, vrijedno u oblasti transplantacijske medicine. Uz edukaciju stručnog kadra, cilj je vratiti fokus na ovu važnu priču koja život znači.
Ono što je, s 36 hiljada transplantacija godišnje, u Evropi postao rutinski program, u BiH s tek 7 transplantacija u prošloj, te 10 u ovoj godini, još je na početku. Rijetki dobiju priliku za novi život.
„Prije godinu dana sam sestri donirala bubreg. Osjećam se isto kao i prije operacije, kao kad sam imala dva bubrega. Sestra više ne ide na dijalizu“, kaže Jasminka Dautović.
„Te noći, uz jetru, transplantirana su i dva bubrega i dvije rožnjače. Dakle, nas pet je dobilo da tako kažem drugi život“, navodi Eldina Softić.
S ciljem da donorstvo približi građanima, ali i stručnoj javnosti, 15 godina iskustva na procesima transplantacija pretočeno je u djelo u kojem je kroz 18 poglavlja, uz ilustracije, opisana većina hirurških zahvata.
„Objašnjava šta je donor, koji su uslovi i koji su kriteriji za donora, citira naš zakon i govori o moždanoj smrti“, kaže prof. dr. Zijah Rifatbegović.
Iako zakonska rješenja imamo, kao i novac i kliničke centre, i dalje razvijamo transplantacijski turizam i po zdravlje odlazimo van granica. A stotine onih koji bi mogli dobiti novu šansu, umiru u iščekivanju.
„Svaki dan u Evropi umre 20 ljudi, ne dočeka transplantaciju organa. Potreba za transplantacijama je višestruko veća i 20 puta je veća šansa da ćemo trebati transplantaciju, nego da ćemo biti donori organa“, naglasio je Tomislav Žuljević, predsjednik Udruženja dijaliziranih i transplantiranih pacijenata FBiH
Dr. Mario Gučanin Gazibarić, predsjednik Udruženja hirurga FBiH, ističe kako znanja imamo – nema koordinacija, političkog zaleđa.
Uz podršku sistema, edukaciju i stručni kadar, svijest o doniranju organa mnogima bi vratila nadu. A na to čeka 2.000 pacijenata na dijalizi, od kojih bi 700 moglo biti podvrgnuto transplantaciji.
Visoko.co.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.