NekategorisanoVlhova s osmog mjesta do olimpijskog zlata

Vlhova s osmog mjesta do olimpijskog zlata

Slovakinja Petra Vlhova osvojila je naslov olimpijske pobjednice u slalomu na stazi “Ledena rijeka” u Yanqingu, a do njega je stigla s osmog mjesta u prvoj vožnji, ostvarivši najbolji rezultat u drugoj, a slavila je ispred aktualne svjetske prvakinje Austrijanke Katharine Liensberger i Švicarke Wendy Holdener.

Petra Vlhova je Slovačkoj donijela prvu olimpijsku medalju u alpskom skijanju u vrlo napetom raspletu finalne vožnje, nakon što je u prvoj za vodećom Njemicom Lenom Duerr zaostala za 72 stotinke. Slovakinja je sjajno iskoristila drugu vožnju koju je postavio njen trener i u cilj ušla s velikom prednošću od 77 stotinki u odnosu na do tada vodeću Švicarku Camile Rast.

Odmah iza Vlhove startala je aktualna slalomska svjetska prvakinja Austrijanka Katharina Liensberger i zaostala samo osam stotinki za 26-godišnjom Slovakinjom, što je bio signal da bi najbolje iz prve vožnje mogle obraniti svoju veliku prednost i ponovno ostaviti slovačku skijašicu bez odličja. No, jedna za drugom su zaostajale.

Wendy Holdener je s 12 stotinki zaostatka došla na treće mjesto, a Slovenka Andreja Slokar, četvrta iz prve vožnje, je s 22 stotinke zaostatka završila utrku na petom mjestu.

Najopasnijom se za Vlhovu pokazala olimpijska pobjednica u veleslalomu Šveđanka Sara Hector, koja je već u prvoj vožnji skijala sjajno i imala treće vrijeme, a u takvom je stilu nastavila i u drugoj vožnji, sve do ulaska u završnu strminu, kad je pregazila jedna vrata i morala odustati.

Drugoplasirana iz prve vožnje Švicarka Michelle Gisin u finalu nije bila na toj razini pa je ostala bez odličja i završila kao šesta.

Jedina koja je mogla još spriječiti slavlje Vlhove bila je Njemica Lena Duerr koja je donijela 72 stotinke prednosti u finale. Do zadnje strmine je donijela još 26 stotinki prednosti, ali je na zadnjih deset zavoja izgubila gotovo pola sekunde i na kraju ostala bez odličja, na nezahvalnom četvrtom mjestu.

Najveće razočaranje slalomske utrke na “Ledenoj rijeci” doživjela je jedna od najvećih favoritkinja za zlato, Amerikanka Mikaela Shiffrin, koja je već na trećim vratima u prvoj vožnji napravila pogrešku i morala odustati.