Pojedini predstavnici opozicije napustili su proteste nakon što se okupljenima obratio predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović. Pretvaranje protesta građana u predizborni skup SDA još jedan je pokazatelj nemoći stranke koja pokušava voditi procese u ovoj državi, navodi se u reakciji stranaka trojke. Ranije danas, jednoglasni. Protesti neophodni a ovakve izmjene nisu dobrodošle.
Proglas. Analiza. Medijski istup. Mirni protesti. Sve alati kojima se političke partije u Federaciji i lijevi i desni pokušavaju izboriti sa Schmidtovom namjerom da uvede nove diskriminacije i zacementira etničke podjele u BiH. Zbog pokušaja uvođenja novih segregacija iz SDP poručuju -nije vrijeme tišine.
“Mi praktično ne znamo šta bi ta odluka trebala da sadrži. Nije vrijeme da šutimo, da samo čekamo pognute glave. Mi zaslužujemo ni manje ni više od onog što imaju građani EU. BiH želi biti dio te unije. Kada bi se nekim slučajem nametnula ta odluka, ne možemo dobiti kandidatski status zato što odluka ne ispunjava uslove EU. Onda mi ustvari dobivamo poruku od EU da ne možemo ni biti članica EU, i da li nas tako guraju ka onim
državama koje također nisu članice, Turskoj ili Rusiji. BiH je Evropa i mi želimo biti dio EU”, kazao je predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.
Politčke partije iz Federacije BiH i vlast i opozicija, izuzev HDZ-a i stranka okupljenih oko HNS-a, tvrde da etnički definiran politički sistem kroz izmjene Izbornog zakona i Ustava FBiH vodi državu u sigurnosno neizvjestan period te ga pozivaju da to ne čini. Lider SDA Bakir Izetbegović pak uvjerava da Schmidt odluku neće donijeti iza zatvorenih vrata i bez konsultacija sa političkim strankama i Parlamentom FBiH.
“Jer je to političko minsko polje koje može naštetiti Federaciji ako to uradi. Danas sam razgovarao sa njim telefonom i uputio mu ista upozorenja i poruke. Prisilit će nas da radimo neke stvari koje nikada nismo. Ako vi navučete još jednu luđačku košulju Bošnjacima i probosanskim snagama, to nije dobro”, naveo je Bakir Izetbegović, predsjednik SDA.
Izračun koji daje monopol jednoj stranci odnosno -Schmidtov navodni etnički cenzus od 3% za delegiranje u Dom naroda Federacije jeste najsporniji, između ostalog i zbog toga što isti u Federaciji Srbi prelaze samo u Livanjskom kantonu u kojem apsolutnu vlast ima SNSD- a što bi u praksi značio kontrolni paket SNSD-u u Klubu Srba i u Domu naroda FBiH.
“Ta famozna 3 posto ne bi bili predstavljeni Bošnjaci iz Posavskog ili Livanjskog kantona a vjerovatno i iz BPK-a koji ne bi popunjavao Dom naroda uopšte. Federacija je federacija kantona i to je protivno i Konvenciji o ljudskim pravima. Klub poslanika HDZ-a bi dobio ekskluzivitet zauvijek za predstavljanje Hrvata u Federaciji čime bi se pojačale šanse da SNSD dobije kontrolni paket u Domu naroda. Ovakva rješenja pojačavaju
asimetriju”, dodaje Izetbegović.
Antidemokratska podjela ljudi i glasača u Federaciji, u zavisnosti od toga na kojoj teritoriji žive, a koja je suprotna svim presudama Evropskog suda za ljudska prava, rezlutat je, kažu, višemjesečnih lobiranja Hrvatske za rješenja koja zagovara HDZ, različitim metodama i na različitim međunarodnim adresama.
“Cijela ‘akcija’ liči na Radmana i Plenkovića. Trebao nam je jedan izbalansiran dogovor. Ovo je jedno polovično rješenje s novim disbalansima u korist HDZ-a“, kaže predsjednik SDA.
A protiv ovakvih politika jasan stav iskazali su i iz Koalicije Država koji su pozvali Schmidta da konačno izađe pred javnost i demantira ili potvrdi ove spekulacije.
“Izađite pred ove ljude i recite šta je vaša prava namjera, šta hoćete postići i da li ste svjesni posljedica koje to može imati. Zašto u sred izbornog ciklusa pogodujete etnonacionalistickim politikama”, istakao je predsjednik Zelenih BiH Adis Arapović.
“Vaša moguća intervencija u Izborni zakon i Ustav FBiH na način da bez ikakvog demokratskog legitimiteta ulazite u najosjetljivije političko tkivo jednog društva, ustavnopravne odnose je prelazak crvene linije sa nesagledivim posljedicama”, kazao je Mirsad Hadžikadić, predsjednik Platforme za progres.
Jedan od ishoda bila je pretpostavka da će konačnu odluku visoki predstavnik donijeti sutra, no ako je suditi prema telefonskim razvogorima lidera SDA i SDP sa Christianom Schmidtom do nametanja bilo kakvih odluka uopšte ne bi trebalo ni doći, barem bez konsultacija. Jedno je sigurno, bh. politička scena opterećena raznim krizama, ne trpi još jednu političku avanturu.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.