Vlada Federacije Bosne i Hercegovine još nije isplatila grantove kantonima, iako je to lani učinila do sredine godine. Razlog za to je, navode, dinamika punjenja budžeta. Očekivanja su, ipak, da novac na računima kantonalnih vlada bude do kraja godine. Ukoliko se to ne desi, u pitanje bi mogli doći mnogi projekti, ali i socijalna davanja.
Godina na izmaku prilika je za sumiranje rezultata i donošenje planova za budućnost. No, ona bi za neke mogla biti neizvjesna, jer djeluje da kasa federalne vlasti trenutno ne može ispratiti sve zahtjeve i preuzete obaveze. Zbog toga je na čekanju i isplata grantova kantonima. Ako do nje i dođe do kraja godine, umjesto planiranih 200, kantonima bi trebalo biti uplaćeno 50 miliona maraka manje.
“Kako bude prema dinamici budžeta, vidjet ćemo. Naravno, postoje neki kantoni kojima ne trebaju ti novci, jer su nam blokirali Plan rasta i preko milijardu i 27 miliona potencijalnog granta, šalim se, naravno. Dakle, Vlada će u skladu s dinamikom izvršenja budžeta to realizirati”, rekao je Nermin Nikšić, premijer FBiH (SDP).
Nova šala ili, narodski rečeno, “u šali podvali”. Očekivano, nije naišla na odobravanje prozvanih.
“Smatram to vrlo neumjesnim jer ne može se govoriti o budžetu na način kako to oni posmatraju. Budžet niti je moj niti premijera Nikšića, to je budžet svih građana Federacije”, poručuje Nezir Pivić, premijer ZDK-a (SDA).
A budžeti građana sve su više na udaru. Stalna poskupljenja osnovnih životnih namirnica, struje, plina, te drugih komunalija sve se teže podnose. Nedoznačeni novac kantonima već za posljedicu ima stezanje kaiša kantonalnih vlada. Štedi se na razvojnim projektima, pomoći lokalnim zajednicama, a javlja se bojazan da su sljedeći u lancu socijalni programi.
“Dosad nismo imali transfera s viših nivoa vlasti. Kada prikupimo prihoda, imamo tačku dnevnog reda i onda dostavljamo transfere prema nižim nivoima vlasti”, govori Edin Ćulov, premijer BPK-a (Novi početak).
“Imamo, ipak, jednu olakšavajuću okolnost da smo kao budžet TK-a u akumuliranom suficitu i imamo određene rezerve da pokrijemo nedostatak tih sredstava”, ističe Suad Mustajbašić, ministar finansija TK-a (SDA).
“Nerealizacija ovako značajnog dijela sredstava koji jeste planiran u budžetu je ozbiljan problem za svaki kanton. Mi smo racionalnom politikom došli u poziciju da smo izmirili sve obaveze, ali itekako nam ta sredstva znače”, napominje Pivić.
Ozbiljan izazov je i pred Vladom Kantona Sarajevo. Trideset šest miliona maraka, koje su trebali dobiti od Vlade Federacije, napravilo je izvjesne probleme. Ipak, porodiljske naknade i druga davanja za sada neće doći u pitanje. Dilema je šta će biti ako novac ne bude uplaćen do kraja godine. Kako sada stvari stoje, Kanton Sarajevo neće dobiti očekivanih 36 miliona maraka, već manje.
“Informacije koje imamo iz Vlade FBiH su da će to biti isplaćeno do kraja godine i da taj iznos neće biti 200 miliona KM nego manje. Apropo toga će biti i iznos prema kantonima umanjen. Tako da, bez obzira na sve, i da se umanji taj iznos, taj novac je dobrodošao jer ide direktno prema građanima kantona”, navodi Nihad Uk, premijer KS-a (Naša stranka).
Novac dobrodošao ma kad došao. Ali, poučeni iskustvom iz ove godine Tuzlanski, Zeničko-dobojski te Kanton Sarajevo u budžetima za narednu godinu nisu planirali sredstva po osnovu granta Vlade Federacije, dok neki drugi jesu. Ipak, i jedni drugi novac očekuju.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.