Oblast turizma u Zeničko-dobojskom kantonu nije bila uređena od 2015. godine, kada je prestao da važi Zakon o turističkim zajednicama i promicanju turizma u Federaciji, pa sve do prije dvije godine, kada je usvojen strateški dokument koji jasno definiše i uređuje ovu oblast. Iako su već sada vidljivi efekti, posao nije priveden kraju. Uskoro će ovaj kanton osnovati i turističku zajednicu da bi uspostavili adekvatan sistem. No, za potpuno uređenje te oblasti neophodno je donijeti i druge zakonske akte da bi u što većoj mjeri bila suzbijena siva ekonomija.
Spomenik prirode Tajan samo je jedna od brojnih destinacija u Zeničko-dobojskom kantonu koja predstavlja turistički potencijal.
„Prije 10-15 godina niste imali gdje spavati u Kamenici, sada se već iznajmljuju vikendice, u projektu je hotel da se radi, prema jezeru Mašica imamo golf terene sa svojim smještanim kapacitetima“, navodi Admir Bajraktarević, predsjednik Sportsko-naučnog kluba Atom iz Zavidovića.
Uprkos nastojanjim lokalne zajednice, ovaj potencijal još nije u punom kapacitetu iskorišten, baš kao ni ostali predjeli koji bi mogli biti idealna prilika za razvoj turizma.
„Sve to ne može biti iskorišteno na pravi način bez stvaranja pravnog i institucionalnog okvira, a to podrazumijeva da formiranje kantonalne turističke zajednice i formiranje jedinstvenog turističkog proizvoda“, ističe Džeraldina Miličević, pomoćnica gradonačelnika Zavidovića.
Nakon gotovo sedam godina, perioda u kojem nisu postojali adekvatni podaci, a ni zakonski propisi, 2022. godine usvojen je kantonalni Zakon o turizmu, koji uređuje oblast obavljanja turističke djelatnosti. Sada taj dio posla obavlja resorno ministarstvo, no osnivanje kantonalne turističke zajednice planirano je za naredni mjesec.
„Prije svega trebamo napraviti evidenciju naših ležajeva i kapaciteta, ta turistička zajednica će donijeti svježinu u tom sektoru. Nama cilj nije samo taksa od koje će država imati koristi, ona će se reinvestirati u turizam, nama je cilj da turisti dolaze u ZDK“, poručuje ministar privrede ZDK-a Samir Šibonjić.
Poseban problem predstavljaju nelegalni izdavači smještajnih kapaciteta, nad kojima ni lokalne zajednice ni kanton nemaju kontrolu. Da bi se ta oblast dovela u zakonske okvire, nephodno je dodatno urediti Zakon o ugostiteljstvu.
„Dosta sive ekonomije ima u toj oblasti, naišli smo i na neke poteškoće sa načinom postupanja sa takvim pružaocima usluga smještanjih kapaciteta – nama je cilj da sve te pružaoce usluga uvedemo u sistem“, kaže Besim Spahić, direktor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.
Prema broju registrovanih noćenja u ovom kantonu, prednjače Visoko i Olovo, koje je središte banjsko-rekreativnog turizma. U tom mjestu samo prošle godine registrovano je više od 100.000 noćenja. Uzme li se u obzir da se na svako prijavljeno noćenje plaća taksa od 2 marke po danu, značajna sredstva idu u budžet koja je moguće kasnije reinvestirati.
„Mi dajemo podršku registrovanim izdavaocima smještaja, hotelima, motelima javnim pozivima i želimo da se svi registruju da se ta sredstva koja se uplaćuju od privrede – da im vratimo, da turisti koji dolaze u ZDK odu odavde što je moguće više zadovoljni“, dodaje Šibonjić.
Strategija razvoja turizma i jasno definisani provedbeni propisi koji bi se u skorije vrijeme trebali primjenjivati samo su dio načina strateškog planiranja da bi turistički potencijali, prirodni resursi, gastro ponuda i kulturno-historijsko naslijeđe bili iskorišteni za napredak ove privredne grane, ali i ukupnog ekonomskog razvoja ovog područja.
Visoko.co.ba // federalna.ba // Admir Pripoljac
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.