Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovine sprema se za značajan korak naprijed u modernizaciji izbornog procesa. Na predstojećim lokalnim izborima u oktobru, CIK planira testirati četiri inovativna tehnološka projekta koji bi mogli temeljito promijeniti način na koji se provode izbori u zemlji.
Ovi projekti, koji se realizuju uz podršku donatora, uključuju autentifikaciju birača, brzi prenos rezultata s biračkih mjesta do CIK-a, skeniranje i automatsko prebrojavanje glasačkih listića, te video nadzor procesa prebrojavanja. Svaki od ovih projekata ima potencijal da značajno unaprijedi tačnost, brzinu i transparentnost izbornog procesa.
Piše: Naim K. // Visoko.co.ba
Posebno je zanimljivo da će Visoko biti među pionirima u testiranju jedne od najznačajnijih inovacija – optičkih skenera za automatsko prebrojavanje glasačkih listića.
Ovaj projekat će se realizovati na relevantnom uzorku od ukupno 145 biračkih mjesta u šest osnovnih izbornih jedinica, uključujući Vogošću, Tuzlu, Visoko, Stolac, Novi Grad i Prijedor.
Za građane Visokog, ovo je prilika da budu dio historijskog trenutka u razvoju demokratskih procesa u BiH. Njihova iskustva i povratne informacije bit će od neprocjenjive važnosti za daljnji razvoj i implementaciju ovih tehnologija na širem nivou.
CIK je pažljivo odabrao lokacije za testiranje nove tehnologije, vodeći računa o ravnomjernoj zastupljenosti biračkih mjesta iz Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko distrikta. Pri izboru su uzeti u obzir faktori poput broja birača, lokacije biračkog mjesta (gradska, međugradska i ruralna zona), kao i materijalno-tehnički uslovi, s posebnim naglaskom na pokrivenost internet signalom.
Ova inicijativa predstavlja značajan iskorak u nastojanjima da se izborni proces u BiH modernizuje i uskladi s najnovijim tehnološkim dostignućima. Uvođenje autentifikacije birača moglo bi značajno smanjiti mogućnost izbornih prevara, dok bi brzi prenos rezultata i automatsko prebrojavanje glasova mogli drastično ubrzati proces objavljivanja izbornih rezultata.
Međutim, s novim tehnologijama dolaze i novi izazovi. Pitanja sigurnosti podataka, pouzdanosti sistema i obuke izbornih zvaničnika za korištenje nove opreme bit će ključna za uspjeh ovih projekata. Također, bit će važno osigurati da ove tehnološke inovacije ne ugroze pravo na tajnost glasanja i ne stvore nove prepreke za učešće birača u izbornom procesu.
Ukoliko se pokažu uspješnim, ovi pilot projekti mogli bi označiti početak nove ere u izbornom procesu u Bosni i Hercegovini. Oni imaju potencijal da značajno povećaju povjerenje javnosti u izborni sistem, smanje mogućnost izbornih manipulacija i ubrzaju proces objavljivanja rezultata.
Dok se približavaju lokalni izbori, svi pogledi bit će uprte u ove pilot projekte. Njihov uspjeh mogao bi postaviti temelj za sveobuhvatnu modernizaciju izbornog procesa u cijeloj zemlji, otvarajući put ka efikasnijim, transparentnijim i pouzdanijim izborima u budućnosti.
Piše: Naim K. // Visoko.co.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.