Visoko, grad s bogatom historijom i značajem, posljednjih godina biva svjedokom potpunog izostanka organizovanog dočeka Nove godine. Ovaj fenomen izaziva sve veću frustraciju među građanima, koji se osjećaju izolovano i zanemareno, dok gradovi poput Sarajeva, Zenice, Mostara i mnogih drugih nude spektakularne proslave koje privlače hiljade ljudi.
Opravdanja koja se često čuju od strane političkih i vjerskih autoriteta u Visokom odnose se na stavove koji osuđuju obilježavanje Nove godine, navodeći da to nije dio naše tradicije i vjerskih običaja. No, mnogi građani smatraju da je riječ o licemjernom korištenju vjerskih normi kako bi se prikrile stvarne političke i ekonomske kalkulacije.
Piše: Naim K.
Bosna i Hercegovina je sekularna država, što znači da vjerski stavovi ne bi smjeli diktirati javni život niti uskraćivati građanima osnovna prava na proslavu praznika. Dok se građanima Visokog poručuje da “Nova godina nije potrebna”, isti politički i vjerski predstavnici, prema tvrdnjama ogorčenih građana, koriste svaku priliku da praznične dane provedu na luksuznim destinacijama.
Odsustvo organizovanih proslava Nove godine ne šteti samo društvenom duhu Visokog, već i njegovoj lokalnoj ekonomiji. Grad koji samo sedam dana u godini bude centar živahnih dešavanja sada se suočava sa praznim ulicama i izgubljenim prilikama za ugostitelje, trgovce i zabavljače. Građani osjećaju da je Visoko pretvoreno u “zadnju selendru” dok drugi gradovi uspijevaju ponuditi dostojanstvene dočeke.
Najveću ogorčenost izaziva ponašanje političkih predstavnika koji, dok javno osuđuju proslavu Nove godine, privatno uživaju u luksuzu. Povezivanje neradnih dana s vikendima, posjete skijalištima i luksuznim destinacijama uz, kako neki kažu, primitivne zabave, dodatno pojačava osjećaj otuđenosti između običnih građana i onih koji ih trebaju predstavljati.
Sve veći broj građana Visokog poziva na odbacivanje autoriteta koji koriste religiju kao štit za vlastite interese. Stavovi koji potcjenjuju značaj sekularizma i građanskih prava ne odgovaraju modernom društvu. Građani traže da Visoko ponovo postane grad dostojan svog statusa, sa sadržajima koji odražavaju volju većine.
Proslava Nove godine nije samo pitanje zabave, već i pitanje dostojanstva, prava i identiteta jednog grada. Građani Visokog zaslužuju odgovorne predstavnike koji će raditi u interesu svih, a ne manipulirati društvom za vlastitu korist.
Piše: Naim K. // Visoko.co.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.