Melina Pirija ( A-SDA) na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Visoko uputila je jednu vijećničku inicijativu i postavila jedno vijećničko pitanje.
U nastavku vam i inicijativu i pitanje koje je uputila i postavila Melina Pirija prenosimo u cjelosti:
U skladu s članom 156. Poslovnika Općinskog vijeća Visoko upućujem inicijativu za posebnu budžetsku liniju za legalizaciju kuća i zemljišta, i pisanje projekata prema višim nivoima vlasti,donatorima za sufinansiranje legalizacije stambenih jedinica i zemljišta u romskim zajednicama.
OBRAZLOŽENJE:
Na području grada Visokog romske porodice žive više od 200 godina radi se o broju 3000 hiljade i više pripadnika romske nacionalne manjine, pored mnogobrojnih problema s kojima se romska populacija suočava (stambeno pitanje, zdravstvo, obrazovanje i zapošljavanje) jedan od velikih problema jeste i neriješeni imovinsko pravni odnosi i legalizacija zemljišta i stambenih jedinica. Mnoge porodice koje bi same izgradile kuće i radili na svom zemljištu ne mogu jer nije legalizirano mnogi nemaju tolike novce da riješe ovaj problem jer da bi se legaliziralo potrebno je mnogo novca što mnoge porodice nemaju, vlada nezaposlenost ili ako je neko zaposlen u pitanju su minimalne plate od kojih se jedva preživljava. Mnogi bi aplicirali na razne javne pozive za stambeno zbrinjavanje ali zbog nepostojeće dokumentacije o stambenim objektima ne mogu da apliciraju na iste posebno javni poziv za pripadnike Armije BiH. A upoznati smo da imaju javni pozivi za rješavanje problema romske populacije, godišnje se izdvajaju sredstva za rješavanje ove problematike postoje Akcioni planovi na državnom nivou na osnovu kojih se kreiraju budžeti i ima posebno javni poziv za rješavanje stambene problematike u okviru tog poziva i za legalizaciju zemljišta i stambenih jedinica. Postoji procjena na osnovu našeg lokalnog akcionog plana koji se mora uskoro revidirati zbog podataka jer je ova procjena urađena prije 5 godina da ima 300 porodica koje imaju potrebu za rješavanjem ovog pitanja. Potrebno je revidirati lokalni akcioni plan za rješavanje problema romske populacije s područja općine Visoko samim tim i potrebe i stvarno stanje i broj porodica koji su u potrebi.
Inicijativa upućena: Nadležnim službama/institucijama,ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH
VIJEĆNIČKO PITANJE: U skladu s članom 155. Poslovnika Općinskog vijeća postavljam pitanje vezano za produženi boravak u gradskom obdaništu. Naime obratili su mi se roditelji s pitanjem hoće li biti ukinut produženi boravak u vrtiću. Vrtiću svake godine Ministarstvo za obrazovanje ZDK-a odobrava produženi boravak za djecu koja idu i u vrtić i u školu – znači samo za prvačiće, i u to u zadnje tri godine. Da bi se u obdaništu organizirao produženi boravak za djecu većih razreda potrebna je dodatna organizacija i angažman uposlenih u obdaništu. Roditeljima koji rade je to veliko opterećenje jer nemaju gdje da ostave djecu a djeca pa i do 4 razreda su mala da sama idu u školu i kući sama. Da li postoji mogućnost da se napravi organizacija pa da ili u školama ima produženi boravak ili da se omogući to ipak i u obdaništu .
Pitanje je upućeno: Nadležnim službama/institucijama , kantonalnom ministarstvu obrazovanja
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.