BiHPrivredaVijeće ministara BiH: Uskoro plavi dizel za poljoprivrednike

Vijeće ministara BiH: Uskoro plavi dizel za poljoprivrednike

Borba bh. poljoprivrednika za plavi dizel koja traje pet godina mogla bi uskoro biti okončana. Prema najavama iz Vijeća ministara BiH izmjene Zakona o akcizama, koji reguliše tu oblast, najkasnije za 10 dana će biti razmatrane u državnoj vladi. Čeka se mišljenje Ureda za zakonodavstvo i Ministarstva pravde BiH.

Ured zа zаkonodаvstvo dobio je predložene izmjene u četvrtak, potvrdio je za Faktor Dragan Podinić, direktor Ureda, a mišljenje bi trebali proslijediti najdalje do ponedjeljka. Izmjene podrazumijevaju šest članova Zakona. Podinić objašnjava one najbitnije.

 Akcize i putarine

-Rješenja koja su ponuđena su oslobađanje akcize za 0,30 KM po litri, putarine 0,15 KM za puteve i 0,10 na litar za izgradnju autoputeva. Pravo na ovo bi imali samo registrovana poljoprivredna gazdinstva entiteta i Brčko distrikta – objasnio je Podinić.

Istog je mišljenja i Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara Republike Srpske. On je bio jedan od onih koji su se zalagali za oslobađanje od plaćanja akciza i cestarina na dizel-gorivo za korištenje u poljoprivrednoj primarnoj proizvodnji.

On smatra da su izmjene stimulativne za poljoprivrednike.

-Stimulativne su za primarnu poljoprivrednu prozivodnju naročito, jer ovim će se na neki način njima povećati i konkurentnost na tržištu  – mišljenja je Podinić.

-Ako to radi čitava Evropa onda ne vidim zašto ne bismo radili i mi. To je stimulativno, jer to bi skinulo troškove za naftu koja ima veliku ulogu u poljoprivredi. Nafta je istovremeno ozbiljan trošak, naročito u proizvodnji mlijeka i mesa, gdje se koriste mašine daleko više nego u ratarstvu. Jer se prvo mora proizvesti hrana za stoku, pa tek onda sirovina – rekao je Usorac, koji je poručio da bh. poljoprivrednici nisu nikako za bilo kakvu zloupotrebu.

Država će kako kažu dati povlastice plavog dizela, ali se mora opravdati, rekao je Usorac, objašnjavajući način kojim bi se izbjegle bilo kakve zloupotrebe.

Porez državi

– Za deset hektara pšenice imali bi 1.500 litara nafte. Obaveza bi bila da se pokaže prodaja pšenice 40 tona mlinsko-pekarskoj industriji ili nekom drugom, ali pod uvjetom da je fakturisano, što bi značilo plaćen PDV i ostale obaveze prema državi. Tako će se najbolje opravdati plavi dizel. Ne možemo ga uzeti od države, a onda robu prodavati ilegalno i državi ne plaćati porez – objasnio je Usorac.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE