SportSkijanje(VIDEO) Zlato u paralelnom veleslalomu reprezentaciji SAD-a

(VIDEO) Zlato u paralelnom veleslalomu reprezentaciji SAD-a

Američka skijaška reprezentacija pobjednik je ekipnog natjecanja u paralelnom veleslalomu na Svjetskom prvenstvu u francuskom Courchevel Meribelu, gdje je u utorak u finalu pobijedila norvešku reprezentaciju sa 3-2.

Neuobičajenom finalnom rezultatu kumovao je treći obračun u finalu, u kojem su Amerikanka Paula Moltzan i Norvežanka Thea Louise Stjernesund u cilj došle s potpuno istim vremenom (22.74 sekundi), što je donijelo po jedan bod objema reprezentacijama. Tako je uoči odlučujućeg dvoboja rezultat bio 2-2, a zlato Amerikancima donio je Tommy Ford koji je do pobjede došao bez poteškoća, jer je njegov suparnik Timon Haugan već na startu napravio veliku pogrešku i izgubio previše vremena.

Uz Moltzan i Forda, naslovom svjetskih prvaka okitili su se još Nina O'Brien i River Radamus. Američka mješovita reprezentacije je na putu do zlata u osmini finala pobijedila Poljsku zahvaljujući boljem vremenu svojih dvoje najbržih predstavnika, u četvrtfinalu je svladala Italiju (3-1), a u polufinalu Kanadu (3-1).

Norvežani su branili zlato iz Cortine d'Ampezzo, a uoči finala su ostali bez Marije Therese Tviberg koja je ozlijeđena pri padu u polufinalu protiv Austrije. U finalu ju je zamijenila Kristin Lysdahl, koja je izgubila dvoboj protiv O'Brien. Drugi bod za Norvešku u finalu je osvojio Alexander Steen Olsen.

Norveški put do srebra je išao preko Belgije (4-0), Francuske (3-1) i Austrije (3-1).

Brončanu medalju osvojila je reprezentacija Kanade koja je u srazu protiv Austrije za treće mjesto slavila zahvaljujući boljem rezultatu u zbroju najbržeg rezultata skijašice i skijaša, jer je rezultat u pobjedama bio 2-2. No, vrijeme Valerie Grenier i Erika Reada bilo je za 67 stotinki bolje od onoga koje su u zbroju imali Franziska Gritsch i Dominik Raschner.

U osvajanju bronce za kanadsku reprezentaciju su još sudjelovali Jeffrey Read i Britt Richardson.

Slovenije (4-0), u četvrtfinalu je na vrijeme prošla u dvoboju sa Švicarskom, a u polufinalu je poražena od američke reprezentacije (1-3).

Iako je imala pravo nastupa, hrvatska reprezentacija je odlučila propustiti ovo natjecanje.

Od 18.15 sati će u Meribelu Filip Zubčić imati prvi nastup na ovom SP-u. Čekaju ga kvalifikacije u paralelnom veleslalomu, disciplini u kojoj je prije dvije godine u Cortini d'Ampezzo osvojio naslov svjetskog doprvaka.