SportNogomet(VIDEO) Velika pobjeda Saudijske Arabije protiv Argentine na Svjetskom prvenstvu

Fudbalska reprezentacija Saudijske Arabije pobijedila je danas poslije velikog preokreta Argentinu sa 2:1, u utakmici prvog kola Grupe C na Svjetskom prvenstvu.

Na stadionu Lusail, Argentina je povela u 10. minutu golom Lionela Messija iz jedanaesterca. Izjednačio je Saleh Al Shehri u 48. minutu a veliku, iznenađujuću pobjedu Saudijskoj Arabiji donio je Salem Al Davsari lijepim golom u 53. minutu.

Argentina je imala prvu priliku već u drugom minutu kada je pokušao Messi, ali je odbranio golman Mohamed Al-Owais.

U osmom minutu poslije upotrebe VAR tehnologije dosuđen je jedanaesterac za Argentinu, nakon što je poslije kornera koji je izveo Messi, Saud Abdulhamid povukao i oborio Leandra Paredesa pred golom.

Messi je poslao golmana u suprotan ugao i postigao svoj 92. gol za reprezentaciju. On je postao peti fudbaler koji je postigao gol na četiri svjetska prvenstva (2006, 2014, 2018, 2022), poslije Pelea, Uvea Zelera, Miroslava Klosea i Cristiana Ronalda.

Messi je brio strijelac i u 22. minutu, ali je gol poništen zbog offsidea. Šest minuta kasnije ponovo je zbog offsidea poništen novi gol Argentine koji je postigao Lautaro Martinez. Dobro je asistirao Papu Gomes, Martinez prebacio loptu preko golmana, ali je poslije upotrebe VAR tehnologije utvrđeno da je napadač bio u nedozvoljenoj poziciji.

Martinez je bio u offsideu i u 35. minutu, pa je ponovo poništen njegov pogodak. U 40. minutu šutirao je i Rodrigo de Paul, ali je loptu poslao visoko preko gola, pa je uz prednost i bolju igru Argentine završeno prvo poluvrijeme.

Saudijska Arabija je izjednačila poslije prve prilike na utakmici, u 48. minutu. Dugu loptu poslao je Firas Al Buraikan ka Al Shehriju, koji je iskoristio nesigurnu igru odbrane Argentine i zatresao mrežu.

Veliki preokret je donio Al Davsari golom u 53. minutu. Prvo je izblokiran udarac Al Shehrija, lopta je došla do Al Davsarija na ivici šesnaesterca, on se oslobodio dvojice protivničkih igrača i poslao loptu u gornji desni ugao gola Emiliana Martineza koji je samo uspio da zakači loptu.

Argentina je poslije toga bila nepovezana, pokušavala je da dođe do gola, ali je saudijski tim borbenom igrom uspjevao da se odbrani. U 64. minutu Al Owais odbranio je šut Nicolasa Tagliafica, a poslije toga nizali su se napadi Argentine ali bez prave šanse sve do 84. minuta kada je Messi bio u prilici, ali glavom nije uspio da savlada protivničkog golmana.

U nadoknadi vremena dobru šansu imao je Nicolas Otamendi, ponovo je odbranio saudijski golman, ali se ispostavilo da je Argentinac bio u offsideu.

U petom minutu nadoknade saudijski golman je u borbi za loptu koljenom udario u lice saigrača Jasera Al Shafranija kome se nekoliko minuta ukazivala pomoć pošto se onesvijestio. On nije mogao da stoji pa je na nosilima iznesen sa terena.

U posljednjim trenucima golman Al Owais odbranio je šut Juliana Alvaresa i omogućio jednu od najvećih pobjeda Saudijske Arabije.

Argentina je tako prekinula niz od 36 utakmica bez poraza. Posljednji poraz Argentina je doživjela 2019. godine u Kupu Amerike od Brazila 0:2.

U drugoj utakmici u Grupi C danas od 17 časova igraju Meksiko i Poljska.