SportNogomet(VIDEO) Španjolska pobjednik UEFA-ine Lige nacija

(VIDEO) Španjolska pobjednik UEFA-ine Lige nacija

Fudbalska reprezentacija Španije pobjednik je UEFA-ine Lige nacija u sezoni 2022/2023. godine.

U finalnoj utakmici u Rotterdamu (Nizozemska) nakon izvođenja jedanaesteraca Španija je pobijedila Hrvatsku, rezultatom 5:4. Poslije produžetaka golova nije bilo.

Tokom 90 minuta veoma dinamičnog, taktički disciplinovanog – tvrdog, ali obostrano otvorenog meča, i pored nekoliko izglednih šansi na obje strane, golova nije bilo pa se ušlo u produžetke.

I nakon dva produžetka, odnosno dodatnih 30 minuta igre gotovo ista slika na terenu. Iako je ”Crvena furija” imala nešto povoljnije prilike i tada je ostalo 0:0 te se pristupilo izvođenju jedanaesteraca.

Penale su za nijansu bolje izvodili Španci, a junak je bio njihov golman Unai Simon. U seriji po pet i jedni i drugi postigli su po četiri gola (Simon odbranio šut Lovre Majera – Aymeric Laporte pogodio prečku). Odluka je pala u šestoj seriji. Simon brani i udarac Brune Petkovića, a Dani Carvajal postiže gol za prestižni trofej reprezentaciji Španije.

Treće mjesto na Final Fouru igranom u Nizozemskoj osvojila je Italija koja je u meču za bronzanu medalju u Enschedeu bila bolja od domaćeg nacionalnog tima rezultatom 3:2.