SportKošarka(VIDEO) Slovenija uz 47 poena Dončića do prvog mjesta u skupini

(VIDEO) Slovenija uz 47 poena Dončića do prvog mjesta u skupini

Košarkaši Slovenije pobijedili su u Kelnu selekciju Francuske sa 88:82 (20:19, 24:21, 20:24, 24:18), čime su osigurali prvo mjesto u Grupi B Evropskog prvenstva.

Slovenija je takmičenje u Grupi B završila sa četiri pobjede i jednim porazom, dok će Francuska sa skorom 3:2 najvjerovatnije biti treća u grupi.

Aktuelne prvake Evrope je do pobjede vodio Luka Dončić koji je upisao 47 poena, sedam skokova i pet asistencija, a najbolje su ga pratili Goran Dragić sa 14 i Edo Murić sa devet poena.

U timu Francuske najbolji je bio Rudi Gober sa 19 poena, Evan Furnije je dodao 15, a Amat Mbaje 13 poena.

Francuzi su bolje počeli meč, na polovini prve dionice imali su i dvocifrenu prednost, ali je Slovenija nakon toga zaigrala mnogo čvršće u odbrani i uspjela je da do kraja tog dijela igre, trojkom Dončića, preokrene rezultat i povede.

Prva četvrtina završena je vodstvom Slovenije 20:19, da bi na veliki odmor aktuelni šampioni Evrope otišli sa četiri poena prednosti – 44:40.

Pred posljednjih deset minuta bilo je neriješeno 64:64, da bi Slovenci šest minuta prije kraja trojkom Murića i poenima Gorana Dragića stigli do plus deset (77:67). Kada je izgledalo da su Slovenci prelomili meč, Francuska se sjajnom serijom vratila i pred posljednja dva minuta utakmice izjednačila na 82:82.

Međutim, u neizvjesnoj završnici bolje se snašla Slovenija i na kraju slavila za prvo mjesto u grupi.