SportNogomet(VIDEO) Portugalci uvjerljivi u Pragu, Švicarci slavili u Zaragozi

(VIDEO) Portugalci uvjerljivi u Pragu, Švicarci slavili u Zaragozi

U susretu 5. kola skupine 2 elitnog razreda Lige nacija Švicarska je u Zaragozi iznenadila Španjolsku pobijedivši sa 2-1, dok je u drugom susretu iz ove skupine Portugal u Pragu porazio Češku sa 4-0.

Švicarska je ovom pobjedom dohvatila važne bodove u borbi za ostanak u elitnom društvu, ali i pokvarila španjolske izglede za plasman na Final Four. Furija uoči zadnjeg kola ima dva boda manje od Portugala i za tri dana u Bragi igrat će joj samo pobjeda protiv domaćina za osvajanje prvog mjesta.

Manuel Akanji je u 21. minuti doveo goste u prednost i sve do kraja poluvremena Švicarska se obranila. Izjednačio je Jordi Alba u 55. minuti, no samo tri minute kasnije Breel Embolo je ponovo utišao domaće navijače. Domaćin je imao 70 posto posjeda lopte, no bila je to jalova prednost.

U drugom susretu Portugal je bio uvjerljiv u Pragu. Diogo Dalot je doveo goste u vodstvo u 33. minuti, a u drugoj minuti nadoknade Bruno Fernandes je povisio na 2-0.

U posljednjim trenucima prvog dijela Češka je mogla smanjiti, no Patrik Schick nije iskoristio jedanaesterac, pogodio je prečku. Kazneni udarac je skrivio Cristiano Ronaldo igravši rukom. Dalot je u 52. minuti zabio i treći gol za goste, a konačnih 4-0 postavio je Diogo Jota u 84. minuti.

Cristiano Ronaldo se u prvom poluvremenu ozlijedio nakon što ga je češki vratar Tomas Vaclik nenamjerno udario u lice nakon njihovog žestokog sudara. Portugalska zvijezda ostala je ležati na travi, no nakon intervencije medicinske službe s flasterom preko nosa Ronaldo je nastavio susret.

U zadnjem kolu Portugal i Španjolska će u Bragi igrati za plasman na Final Four, a zanimljivo će biti i u St Gallenu gdje će Švicarska braniti dva boda viška od Češke u borbi za ostanak.

Drama nas očekuje i u zadnjem kolu u skupini 4 Lige B gdje će se Norveška i Srbija u Oslu boriti za prvo mjesto. Obje ekipe imaju po 10 bodova, a Norveška je u prvom susretu slavila sa 1-0, pa Srbiji igra samo pobjeda.

U susretu 5. kola Srbija je u Beogradu deklasirala Švedsku sa 4-1, dok je Norveška izgubila u Ljubljani od Slovenije sa 1-2.

Švedska je povela u 15. minuti golom Viktora Claessona, no domaćin je do kraja poluvremena okrenuo rezultat, a oba gola je zabio Aleksandar Mitrović (18, 45+1). Sjajnu predstavu napadač Fulhama je okrunio u 50. minuti postigavši i treći pogodak. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Saša Lukić u 70. minuti.

U ranije odigranom susretu iz ove skupine Slovenija je u Ljubljani pobijedila Norvešku sa 2-1 osvojivši važne bodove u borbi za ostanak.

Domaćin je stigao do pobjede preokrenuvši rezultat u posljednjih 20 minuta. Norveška je povela u 47. minuti golom Erlinga Haalanda kojem je to bio već šesti gol od sedam norveških u ovom natjecanju. Izjednačio je Andraž Šporar u 70. minuti, a pobjedu Sloveniji donio je Benjamin Šeško u 81. minuti.

Na ljestvici vode Norveška i Srbija sa po 10 bodova, Slovenija je treća s pet bodova, a Švedska je posljednja s tri boda. U zadnjem kolu Švedska će na domaćem terenu loviti pobjedu protiv Slovenije za ostanak u Ligi B.

Neizvjesno je i u skupini 1 nakon što su Škotska i Ukrajina slavile. O pobjedniku skupine i putniku u viši rang odlučit će njihov međusobni susretu u Krakovu, a Ukrajincima igra samo pobjeda.

Škotska je u Glasgowu preokretom pobijedila Irsku sa 2-1. Gosti su poveli u 18. minuti golom Johna Egana, a izjednačio je Jack Hendry u 50. minuti. U 82. minuti Škoti su došli do pobjede golom Ryana Christiea iz jedanaesterca.

U prvom susretu Ukrajina je sa 5-0 na gostovanju pobijedila Armeniju. Strijelci za Ukrajinu bili su Timoščuk (22), Zubkov (57), Dovbik (69, 84) i Ihnatenko (81).

Škotska sada ima 12 bodova, dva više od Ukrajine. Slijede Irska sa četiri i Armenija s tri boda.

U skupini 2 Izrael je pobijedio Albaniju sa 2-1 i osigurao plasman u viši rang natjecanja. Domaćin je poveo u 46. minuti golom Weissmana, izjednačio je Uzuni u 88. minuti, no pobjedu Izraelu donio je Baribo u drugoj minuti nadoknade.