SportNogomet(VIDEO) Pobjede Zrinjskog i Sarajeva u derbijima

(VIDEO) Pobjede Zrinjskog i Sarajeva u derbijima

U derbiju 13. kola nogometne Premijer lige BiH, na stadionu Grbavica pred blizu 8000 gledalaca, Zrinjski je savladao Željezničar sa 1:0.

Gol odluke postignut je u 30. minuti, a strijelac za goste bio je Tičinović. Minut prije, domaćin je tražio najstrožu kaznu, jer je, prema njihovom mišljenju, gostujući igrač Barišić igrao rukom u svom kaznenom prostoru. No, glavni sudija Irfan Peljto je mislio drukčije i uz konsultaciju sa pomoćnikom samo je nastavio utakmicu.

U nastavku, oba aktera su imali nekoliko prilika, a najizglednija je bila Štilićeva prečka.

Ovom pobjedom Zrinjski je izbio na drugo mjesto premijerligaške tabele, sa dvije utakmice manje i samo bod zaostaje za vodećim Širokim, koji ima 25 bodova. Željezničar je na trećem mjestu sa 22 osvojena boda.

Sarajevo je na zeničkom Stadionu “Bilino polje” slavilo protiv banjalučkog Borca rezultatom 1:0 (0:0), a strijelac jedinog gola bio je Dal Varešanović.

Pred oko 600 gledalaca na tribinima zeničkog stadiona, prvu veliku priliku za Sarajevo imao je već u 3. minuti Mersudin Ahmetović, ali je njegov šut sa oko 10 metara po sredini gola odbranio golman Borca Bojan Pavlović. U šesnaestercu Sarajeva u 6. minuti je pao Benjamin Tatar, ali sudija Mateo Musa nije smatrao da je bio prekršaj. Šut Ivana Ikića iz slobodnog udarca sa oko 30 metara lako je uhvatio Pavlović.

Golman Sarajeva Muhamed Šahinović dobro je intervenisao u 11. minuti te odbranio neugodan šut glavom Jove Lukića sa oko sedam metara. Šahinović je odbio i u 20. minuti loptu, također nakon šuta glavom sa oko sedam metara, koji je uputio Nedeljko Piščević.

Tatar je šutirao u 35. minuti, ali je njegov šut skrenut u korner. Prvo poluvrijeme okonačno je bez golova.

Sarajevo je u 58. minuti došlo u vodstvo preko Dala Varešanovića, koji je dobro reagirao na ubačenu loptu sa desne strane te je poslao u mrežu golmana Pavlovića. Ispostavilo se da je to bio i jedini gol na ovom, vrlo zanimljivom susretu. Borac je imao priliku da poravna u 77. minuti, ali je nakon šuta Nikole Ninkovića sa oko 16 metara, kojeg je golman Šahinović kratko odbio, Tatar iskosa sa lijeve strane odbijenu loptu uputio preko gola.

Samo dvije minute kasnije Tatar je, u trenucima dok se na oko 13 metara od gola Sarajeva, izgubio ravnotežu i pao pa je i ta prilika propala. Pokušaj šuta glavom Jurija Alena u 84. minuti završio je preko gola Sarajeva.

Šahinović je u 86. minuti odbranio još jedan šut, a Dejan Popara je u 90. minuti nakon kornera šutirao glavom, ali je Šahinović njegov šut ponovo skrenuo u korner za peti ovosezonski trijumf svog tima. Sarajevo je, tako, po drugi put ove sezone savladalo Borac, kojeg su u 2. kolu, na gostovanju u Novom Gradu, porazili s 3:1.